Sosyal medyada fenomen pazarlama ile tüketicilerin plansız satın alma davranışı arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between influencer marketing in social media and consumers' impulse buying behavior
  1. Tez No: 749928
  2. Yazar: ECEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZGÜVEN TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde sosyal medya ile etkileşimin ve katılımın önem kazanması yeni pazarlama faaliyetlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tüketiciler sosyal medya ile söz hakkı elde ederken, şirketler ise daha az maliyet ile daha fazla tüketiciye ulaşma ve rekabet üstünlüğü elde etme fırsatı yakalamıştır. Bu doğrultuda, tüketiciye ulaşma noktasında son zamanlarda oldukça başarılı ve popüler araçlardan biri olan sosyal medya fenomenleri ile pazarlama önem kazanmıştır. Etki gücü yüksek, trend belirleyici ve doğal reklam aracı olarak görülen fenomenler tüketicilerin satın alma kararını ve davranışlarını önemli derecede etkilemiştir. Fenomenler ile iş birliğinde bulunan işletmeler satışlarını arttırmanın yanında marka bilinirliğini arttırmayı da başarmıştır. Bu sayede fikir lideri konumundaki fenomenler pazarlama faaliyetlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu tez kapsamında sosyal medyada etki gücü yüksek olan fenomen pazarlama ile tüketicilerin plansız satın alma davranışı arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çevrimiçi anket yoluyla toplanan veriler analiz edilmiş ve bulgular değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda fenomen pazarlama (güvenilirlik, tavsiye verme, reklama yönelik tutum ve indirim duyarlılığı boyutları) ile tüketicilerin plansız satın alma davranışı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca demografik faktörler ile plansız satın alma davranışı arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of interaction and participation social media brought to our daily lives has led to the immediate emergences of new marketing activities. While consumers started having the right to speak up more with social media's existence, companies also had the opportunity to reach more consumers and gain competitive advantage with less cost. In this very direction, marketing has gained importance with social media influencers, which are one of the most successful and popular tools of reaching the consumer directly. Influencers, which are seen as highly influential, trend-setting and authentic advertising tools, have significantly affected consumers' purchasing decisions and behaviors. Businesses that cooperate with influencers have been succesfull in increasing their brand awareness as well as increasing their sales. The influencers being in the position of opinion leaders, has made them indispensable and irreplaceable for marketing activities. Within the scope of this thesis, it is aimed to reveal the relationship between the influencer marketing, which has very high and important impact on social media, and the impulse buying behavior of consumers. The data collected through the online survey were analyzed and the findings were evaluated. As the result of the research, a significant and positive relationship was found between influencer marketing (dimentions of source reliability, effectiveness of advices, attitudes towards advertisements and discıunt sensitivity) and consumers' impulse buying behavior. In addition, no significant difference was found between demographic factors and consumers' impulse buying behaviors.