Native American's cultural aspects in Linda Hogans poems
Linda Hogan'ın şiirlerinde kültürel unsurlar
- Tez No: 598164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amerika'nın Avrupalılar tarafından keşfedilmesi, Yerli Amerikalıların hayatlarındaki değişimlerin başlangıcıdır. Bu yüzlerce yıl sürdü ve ana karanın sınırlarını çizmeye yönelik farklı dış milletlerden, çeşitli bireyler ve grupların çabalarından oluşuyordu. 'Indigenous Americans' olarak da bilinen 'American Indians', 'Native Americans', Amerika Birleşik Devletleri'nin yerli halk gruplarıdır. Onlar farklı renklere, farklı bir yaşam tarzlarına ve farklı inançlara sahipler. İnsan gruplarının devasa çeşitliliği, ve Avrupanı Amerika sömürgeciliği, Yerli Amerikalıları etkiledi. Kızılderili'nin hayatındaki değişim 1492'de başladı ve nüfusları, savaşlar, hastalıklar, yer değiştirme gibi bazı faktörler nedeniyle giderek azaldı. Amerikanınoluşumundan sonra, Amerika, Amerika stratejisi gereği bazı adaletsiz politikalar yürülüğe koydu. Bu tezin amacı, Linda Hogan'ın şiirlerinde yorumlanan önemli kültürel yönleri araştırmaktır. Hogan, yerli Amerikalıların kültürel yönlerini kültürel alışkanlıklar, kültürel inançlar ve kültürel semboller açısından şiirlerine yansıtmıştır. Çalışma, Kızılderili'nin manevi inançlarını, zengin Kızılderili kültürünü ve Hogan'ın hayatı ve aşiret eğitimi ile ilgili geleneklerini vurgulayarak araştıracaktır. Kızılderili şairlerinin öncülerinden olan Hogan, çalışmalarına sahip çıktığı kültürüyle yakından ilgilenmektedir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak kültür tanıtılmakta ve sonra Amerikan yerlilerinin kurgulanmasından önce Yerli Amerikan halkının ilk yaşamları anlatılmaktadır. Amerikan yerlilerinin gelenekleri ve manevi inançları, yazılı edebiyat bakış açısıyla tartışılmaktadır. İkinci bölümde çalışma, Amerikan Yerli edebiyatının öncülerinden biri olan Linda Hogan'a, kültürel yönlerine ve şiirlerinde ortaya konan kültürel sembollere odaklanmaktadır. Üçüncü bölümde, Hogan'ın bazı şiirlerini kültürel ve manevi olarak ele alınmaktadır. Linda Hogan şiirlerini analiz ederek tez, Yerli Amerikalıların her yönünü anlamamızı hedeflemektedir. Anahtar Kelimeler : Amerikan yerli edebiyatı, Kültür, Linda Hogan, Din, Ruhsal, Sembol.
Özet (Çeviri)
The exploration of America by Europeans is the start of changes in the Indigenous Americans' life. It lasted hundreds of years and comprised of endeavors by various individuals and campaigns from different outside nations to outline the mainland. Indigenous Americans, otherwise called American Indians, Native Americans, are the indigenous people groups of the United States. They have different colors, a different lifestyle, and different beliefs. The huge assortment of people groups, the European colonization of the Americas, influenced the Indigenous Americans. The changing in Native American's life started in 1492, and their population declined essentially due to some factors such as wars, diseases, displacement. After its creation, the United States, as a major aspect of its strategy of pilgrim America enacted some unfair policies. The purpose of this thesis is to explore the significant cultural aspects that interpreted in Linda Hogan's poems. Hogan has reflected the cultural aspects of indigenous Americans on her poems in terms of cultural habits, cultural beliefs, and cultural symbols. The study has explored by highlighting Native American's spiritual beliefs, rich Native American culture, and their traditions dealing with Hogan's life, and tribal education. Hogan, as one of the pioneers of Native American's poet, is well-engaged with her culture that it has an overall presence in her works. The study comprises an introduction and three chapters, in the first chapter, culture, in general, are demonstrated, and then the early life of Native American people before American's foundation is described. Native American's traditions and spiritual beliefs are discussed as well in terms of written literature. In the second chapter, the study focuses on Linda Hogan as one of the pioneers of Native American literature, cultural aspects, and cultural symbols that are figured out in her poems. In the third chapter, it elaborates some poems of Hogan, culturally and spiritually. By analyzing Linda Hogan's poems, the thesis aims us to recognize to penetrate all parts of Indigenous Americans. Keywords : Native American Literature, Culture, Linda Hogan, Religion, Spiritual, Symbol.