Herdes returning home to attain a sense of belonging in The Way to Mountain, Hause Made of Dawn and Ceremony
Yağmurlu Dağ Yolunda, Gün Doğumundan Yapılmış Ev ve Tören romanlarında ait olma bilinci kazanmak için yurtlarına dönen kahramanlar
  1. Tez No: 98532
  2. Yazar: SİBEL URAL ERDEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDAN TANRISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET N.Scott Momaday (1934-) ve Leslie Marmon Silko (1948-), günümüz kızılderili edebiyatında, kızılderili sözlü edebiyatının temel öğeleri olan mitoloji ve dinsel törenleri ön plana çıkararak bu kültürel değerlerin yaşamasına katkıda bulunan en tanınmış yazarlar arasında yer almaktadırlar. Kızılderili insanı, üzerinde yaşadığı toprakla ve evrenin tümüyle bir uyum içinde yaşamanın, kendisinin ve dolayısıyla toplumun tümünün ruhsal ve bedensel ahengi için bir gereklilik olduğunu düşünmektedir. Sözlü edebiyat, topraklarına beyazların ayak basmasından bu yana azınlık durumuna düşen kızılderili insanına bu dengenin sürekliliğini sağlama konusunda en temel kaynak olmuştur. Bu inancı taşıyan Momaday ve Silko gibi kızılderili yazarları kendi kültürel değerlerini yeni nesillere aktarmak ve onları yaşatmak için bu temel değerlere, yazdıkları kitaplarda yer vermektedirler. Kızılderili insanının yaşam kaynağı olan ve ona yaşadığı kutsal topraklara ait olma bilinci kazandırarak hayata bağlayan bu sözlü edebiyat öğelerinden mitler ve dinsel törenler N. Scott Momaday'in The Way to Rainy Mountain (1969), House Made of Dawn (1966) ve Leslie Marmon Silko'nun Ceremony (1977) isimli romanlarında önemli bir yer tutmaktadırlar. Bu tezde, Momaday ve Silko'nun anılan romanlarında“bir yere ait olma duygusu kazanmak için bir kişinin yurduna geri dönmesi”teması ve bu süreçte bazı kızılderili mitlerinin, dinsel törenlerinin ve bu kültür mirasını yeni nesillere aktaran yaşlı kişilerin (veya samanların), roman kahramanlarının ruhsal/ bedensel sağlık ve dengeye kavuşmasına nasıl katkıda bulundukları incelenecektir. Tez, giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In today's Native American literature, N.Scott Momaday (b.1934) and Leslie Marmon Silko (b.1948) are among the most well-known writers, who contribute to the survival of the basic aspects of Native American oral literature that are myths and ceremonies by making a great emphasis on these cultural values. The Native American man considers living in harmony with the landscape and the whole universe is indispensable for his and thus the whole society's spiritual and physical harmony. For the continuation of this balance, oral literature has been the most basic source for Native Americans who has become a minority in their sacred land since the arrival of the white people. Native American writers like Momaday and Silko who have this faith, include these traditional values in their books to transmit them to the younger generations and to keep them alive. Among the aspects of oral literature, myths and ceremonies that are sources of life for Native Americans and that connect them to life by forming a“sense of belonging,”have an important place in N. Scott Momaday's The Way to Rainy Mountain (1969), House Made of Dawn (1966) and Leslie Marmon Silko's Ceremony (1977). This thesis will focus on the theme of“returning to one's landscape to quest a sense of belonging”in these three novels and examine how the help of Native American myths, religious ceremonies and the elders (or the medicine men) as the transmitters of the cultural heritage contribute to the spiritual and/or physical well being and harmony of the heroes during this process. This thesis consists of an Introduction, three main chapters and a concluding chapter.