Kol selektif kontrol testi'nin (KSKT) geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and the Reliability of the Test of ARM Selective Control
- Tez No: 598173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serebral Palsili (SP) çocuklarda görülen selektif motor kontrol (SMK) bozukluğu, fonksiyonel hareketleri etkileyen fleksör ya da ekstansör sinerjinin hâkim olduğu hareket paternlerini içerir. Bu çalışma spastik SP'li çocuklarda SMK'yi ölçmek için geliştirilen Test of Arm Selective Control (TASC) ölçeğinin Türkçe geçerliliğini ve ölçümlerinin güvenirliğini araştırmak ve SMK ile üst ekstremite fonksiyonları arasındaki ilişkinin daha fazla anlaşılmasını sağlamak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 4-18 yıl arasında değişen, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) seviyeleri 1-4 aralığında, 21 hemiplejik, 11 diplejik ve 4 kuadriplejik SP tanılı çocuklar ve ebeveynleri dahil edildi. Çocukların kaba motor fonksiyonlarını değerlendirmek için KMFSS, günlük yaşam aktivitelerinde nesneleri elle tutma becerilerini değerlendirmek için El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EBSS), üst ekstremite performansı değerlendirmek için ABILHAND-Kids ölçeği ve üst ekstremite selektif motor kontrolünü değerlendirmek için de TASC (Kol Selektif Kontrol Testi: KSKT) kullanıldı. Elde edilen KSKT ölçümlerinin iyi düzeyde iç tutarlılığa (Cronbach Alfa= 0,87-0,92), yüksek ve mükemmel düzeyde tek uygulayıcı güvenirliğine (SKK=0,93/0,95) ve mükemmel düzeyde uygulayıcılar arası güvenirliğe (SKK= 0,96) sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Selective motor control (SMC) deficit in children with cerebral palsy (CP) includes movement patterns dominated by flexor or extensor synergy affecting functional movements. This thesis was designed to investigate the validity and the reliability of the Turkish version of the Test of Arm Selective Control (TASC) (which is improved to evaluate SMC in children with spastic CP) and in order to provide more understanding of the relationship between SMC and upper extremity functions. The study included 21 hemiplegic, 11 diplegic and 4 quadriplegic children with CP whose ages are 4 to 18 years and Gross Motor Function Classification System (GMFCS) level changes from 1 to 4, and their parents. In order to evaluate the gross motor function of children, GMFCS and the ability to hold objects with their hands in daily activities were evaluated with MACS. ABILHAND-Kids scale was applied to evaluate upper extremity performance. TASC scale was used to evaluate the upper extremity SMC of children. It is found that the obtained TASC measurements have a high level of internal consistency (Cronbach Alpha=0.87-0.92), high and excellent level of test-retest reliability (ICC=0.93/0.95) and excellent level of inter-rater reliability (ICC=0.96). In children participating in the study, there was a negative correlation between TASC total score and MACS level and there was a perfect positive correlation between TASC total score and ABILHAND-Kids scale total score.