Non-ambule serebral palsili çocuklarda Mollii Suit'in etkinliğinin incelenmesi: Tek kör randomize kontrollü bir çalışma
Investigation of the effectiveness of the Mollii Suit in non-ambulatory children with cerebral palsy: Single-blind randomized controlled study
  1. Tez No: 975511
  2. Yazar: KÜBRA UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma non-ambule serebral palsili (SP) bireylerde Mollii Suit'in kaba motor fonksiyon, kas tonusu, postüral kontrol, selektif motor kontrol, günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi, uyku, konstipasyon ve siyalore üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmaya 5-13 yaşları arasında değişen 30 spastik tip SP'li çocuk dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Müdahale grubuna (n=15), nörogelişimsel tedaviye ek olarak haftada iki gün 60 dakika süreyle sekiz hafta boyunca Mollii Suit uygulanırken, kontrol grubuna (n=15) haftada üç gün sadece nörogelişimsel tedavi uygulanmıştır. Çocukların motor fonksiyonları Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü, kas tonusu Modifiye Ashworth Skalası, postüral kontrol Gövde Etkilenim Ölçeği ve Modifiye Fonksiyonel Uzanma Testi , alt ekstremite selektif motor kontrolü Alt Ekstremite Selektif Kontrol Skalası, üst ekstremite selektif motor kontrolü Kol Selektif Kontrol Testi, uyku Pittsburg Uyku Kalite İndeksi, konstipasyon Modifiye Kabızlık Değerlendirme Ölçeği, günlük yaşam aktiviteleri Çocuklar için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü ve yaşam kalitesi Pediatrik Veri Toplama Aracı ile değerlendirildi. Çalışma bulgularına göre, Mollii Suit uygulanan grupta kaba motor fonksiyon, postüral kontrol ile alt ve üst ekstremite selektif motor kontrol skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme gözlemlenirken (p<0,05), kas tonusu, uyku kalitesi, konstipasyon, siyalore, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi parametrelerinde anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak, Mollii Suit uygulamasının kaba motor fonksyion, postüral kontrol ve selektif motor kontrol üzerine olumlu etkileri görüldü. Bu bulgular doğrultusunda, Mollii Suit'in nörogelişimsel tedaviye tamamlayıcı bir müdahale olarak eklenmesinin potansiyel fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the effects of the Mollii Suit on gross motor function, muscle tone, postural control, selective motor control, activities of daily living, quality of life, sleep, constipation, and sialorrhea in non-ambulatory individuals with cerebral palsy (CP). A total of 30 children with spastic CP, aged between 5 and 13 years, were recruited and randomly assigned to two groups. The intervention group (n=15) received neurodevelopmental therapy supplemented with the Mollii Suit for 60 minutes, twice weekly, over an eight-week period, whereas the control group (n=15) received neurodevelopmental therapy alone, three times per week. Outcome measures included the Gross Motor Function Measure for motor function, the Modified Ashworth Scale for muscle tone, the Trunk Impairment Scale and Modified Functional Reach Test for postural control, the Selective Control Assessment of the Lower Extremity and the Upper Limb Selective Control Test for selective motor control, the Pittsburgh Sleep Quality Index for sleep, the Modified Constipation Assessment Scale for constipation, the Functional Independence Measure for Children for daily living activities, and the Pediatric Outcomes Data Collection Instrument for quality of life. According to the findings, significant improvements were observed in gross motor function, postural control, and both lower and upper extremity selective motor control scores in the intervention group (p < 0.05). However, no statistically significant changes were detected in muscle tone, sleep quality, constipation, sialorrhea, daily living activities, or quality of life parameters (p > 0.05). In conclusion, the addition of the Mollii Suit to conventional neurodevelopmental therapy demonstrated beneficial effects on gross motor function, postural control, and selective motor control in non-ambulatory children with CP. These results suggest that the Mollii Suit may serve as a promising complementary intervention in pediatric neurorehabilitation.