Kronik hastalarda çoklu ilaç kullanımlarında hasta-ilaç uyumsuzluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the patient drug noncompliance in the multiple drug use of patients with chronic diseases applied to outpatient clinics of Dicle University Medical Faculty Hospitals
- Tez No: 598174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik hastalıklar özellikle beklenen yaşam süresinin uzaması ile birlikte dünya çapında artmaktadır. Kronik hastalıkların uzun süreli ilaç tedavisi gerektirmesi, çoklu ilaç kullanımına hastanın uyumu açısından önemli bir sorun oluşturmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmamızın amacı, polikliniklerimize başvuran çoklu ilaç kullanımı olan kronik hastaların tedaviye uyumsuzluklarını değerlendirmek ve bu durumun sosyodemografik özelliklerle bağlantısını incelemektir. Tanımlayıcı özellikte olan bu çalışmaya, 01/12/2018-31/03/2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri polikliniklerine başvuran kronik hastalığı olup çoklu ilaç kullanan 256 birey dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic diseases are increasing worldwide especially with the prolonged life expectancy. The fact that chronic diseases require long-term drug therapy poses an important problem in terms of patient compliance to multiple drug use. Material and Methods: The aim of this study was to evaluate the non-compliance of patients with chronic drug use who presented to our outpatient clinics and to examine the relevance of this situation to sociodemographic characteristics. This descriptive study included 256 individuals with chronic disease and multiple drug use who presented to the outpatient clinics of Dicle University Medical Faculty Hospitals between 01/12 / 2018 - 31/ 03/2019.