Romatoid artrit ve konnektif doku hastalarında interstisyel akciğer hastalığı tutululumun değerlendirilmesinde toraks HRCT ile hasta ölçekli anketlerin karşılaştırılması
- Tez No: 598194
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE NEVSUN İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) veya konnektif doku hastalığı (KDH) nedeniyle takipli olan; öksürük ve/veya nefes darlığı şikayeti gelişen veya asemptomatik olup kontrol amaçlı yapılan SFT'lerinde anormal bulgular saptanan hastalarda toraks HRCT ve solunum fonksiyon testi (SFT) tetkiklerine ek olarak geçerliliği gösterilmiş hasta ölçekli anketlerin uygulanması planlandı. Değerlendirilen anket skorlarının; radyolojik skorları (Warrick skorları), SFT sonuçlarını ön görmedeki verimliliğinin saptanması amaçlandı. Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilim Dalı'nda takip edilen, İAH açısından toraks HRCT ve SFT tetkiklerine ek olarak hasta ölçekli anketleri tamamlanmış olan 65 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu anketlerden yaşam kalitesini değerlendiren Saint George solunum anketi (SGRQ) ve SF-36 Yaşam kalitesi ölçeği; öksürük varlığı ve şiddetini değerlendiren Leicester öksürük anketi ve VAS (Vizüel Analog Skala); nefes darlığı varlığı ve şiddetini değerlendiren Modifiye Borg Skalası ve Medikal Araştırma Kurulu Dispne Skalası (MRCS) kullanıldı. Hastaların demografik özellikleri ve tanıları bilinmeden bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından alveolit ve fibrozis skoru (Warrick skoru) değerlendirildi. Her iki merkezde de SFT arşivleri incelendi ve en güncel toraks HRCT çekilme tarihiyle paralel olanı klinik değerlendirmeye alındı. Bulgular: Pulmoner tutulumu olan 65 (52 kadın, 13 erkek) hastanın 38'i RA grubundan 27'si ise KDH grubundandı. Yaş ortalamaları 57,4±9,7 saptandı. Pulmoner tutuluma sahip olan 65 hastanın 39 unda (33 kadın, 6 erkek) Warrick skoru pozitif (≥1) saptandı. Warrick skoru hesaplanan hastaların 14'ü RA iken 25' i KDH idi. Yaş ortalaması 55,9±9,5 saptanırken, tanı yaşı ortalaması ise 45,8±12 olarak saptandı. Warrick skoru hesaplanan tüm grubun total Warrick median skoru 15 (IQR 7) saptanırken RA grubunda 17(IQR 9), KDH grubunda ise 15 (IQR 7) olarak saptandı. Warrick skoru pozitif (≥1) tüm grupta FVC median değer 91,5 (IQR 38,5) saptanırken RA grubunda 92 (IQR 28), KDH grubunda ise 91 (IQR 47) olarak saptandı. DLCO ise Warrick skoru hesaplanan tüm grubta median değeri 64 (IQR 21) saptanırken RA grubunda 64( IQR 16), KDH grubunda ise 66 (IQR 34) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In addition to thorax HRCT and pulmonary function test (PFT), validated self-reported scales was planned to conduct to patients who had followed up due to having rheumatoid arthritis (RA) or connective tissue disease (CTD) and who had cough and/or dyspnea symptoms or abnormal PFT while they had asymptomatic. It is aimed to evaluate the efficiency of the questionnaire scores to predict radiologic scores (Warrick Scores) and PFT results. Method: Sixty-five patients who were followed up in Marmara University Faculty of Medicine and Uludag University Faculty of Medicine and completed self-reported questionnaires in addition to thoracic HRCT and PFT tests in terms of ILD were included in the study. These questionnaires included the St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) and the SF-36 Quality of Life (QoL) Questionnaire, which assessed health-related quality of life; Leicester Cough Questionnaire (LCQ) and VAS (Visual Analogue Scale) which evaluated the presence and severity of cough; Modified Borg Scale and Medical Research Council Dyspnea Scale (MRCS) which evaluated the presence and severity of dyspnea. The alveolitis and fibrosis score (Warrick score) was assessed by a chest disease specialist without having knowledge of the demographic characteristics and diagnoses of the patients. At both centers, PFT archives were reviewed and the most recent PFT close to the date of thoracic HRCT scan was taken for the clinical evaluation. Findings: Sixty-five patients with pulmonary involment (52 women, 13 men) consisted of two subgroups; 38 had RA, 27 had CTD. Warrick score was positive (≥1) in 39 of (33 women, 6 male) 65 patients who had pulmonary involvement; 14 had diagnosed with RA, 25 had diagnosed with CTD. Mean age of study group was 55,9±9,5, mean age at the time of diagnosis was 45,8±12. Median total Warrick score of patients whom Warrick score is calculated was 15 (IQR:7). Median Warrick score of patients with RA and CTD were 17 (IQR:9) and 15 (IQR:7), respectively. Median FVC value of patients with positive Warrick score (≥1) was 91.5 (IQR:38,5). Median FVC value of patients with RA and CTD were 92 (IQR:28) and 91 (IQR:47), respectively. Median DLCO value of patients with positive Warrick score (≥1) was 64 (IQR:21). Median FVC value of patients with RA and CTD were 64 (IQR:16) and 66 (IQR:34), respectively.