Kronik miyeloid lösemi tanılı Tirozin kinaz inhibitörü kullanan hastalarda sekonder malinite taraması
Secondary malignancy screening in patients using a Tyrosine kinase inhibitor with Chronic myeloid leukemia
- Tez No: 598193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR TOPTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Kronik miyeloid lösemi (KML), hastalık patogenezinin anlaşılması sonrası hedefe yöNelik tedavi olarak geliştirilen tirozin kinaz inhibitörleri (TKİ) ile birlikte normal sağlıklı popülasyona benzer bir yaşam beklentisine ulaşmıştır. TKİ tedavisinin standart tedavi yaklaşımı haline gelmesi ardından, hastalığa bağlı ölüm oranları düşerken ikincil nedenlere bağlı ölüm oranları yükselmiştir. Bu nedenlerden biri de ikincil primer malinite (SPM) olmuştur. Genel kanı, ikincil nedenlere bağlı ölümlerin TKİ tedavilerinin istenmeyen etkilerine bağlı olabileceği yönünde olmuş ve SPM ile TKİ tedavisi arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştür. SPM-TKİ tedavisi arasındaki bağı ortaya koymak amacı ile geniş hasta popülasyonlarını içeren bir çok büyük çalışma yürütülmüştür. Ancak henüz TKİ tedavileri ve SPM ilişkisi net olarak ortaya konulamamıştır Amaç: Kronik miyeloid lösemi tanılı tirozin kinaz inhibitörü kullanan hastalarda sekonder malinite sıklığını ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: Araştırmaya, 18 yaş ve üstü KML tanılı ve en az 3 ay boyunca TKİ tedavisi almış olan 218 hasta dâhil edildi. Çalışma kapsamında, hastaların demografik bilgileri, hastalık ve kullanılan tedavi ile ilgili detaylı bilgiler hasta dosya arşivi ve elektronik sistemden geriye dönük olarak elde edilerek kaydedildi. Tanı esnasındaki risk profili Sokal, Hasford ve ELTS risk skorlama sistemlerine göre değerlendirildi. SPM tanılı hastaların, moleküler yanıt durumları tanı esansında mevcut BCR-ABL IS skorları ile hesaplandı. Yine tanı esnasında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre KML faz değerlendirmesi saptanarak kaydedildi. KML tanılı tirozin kinaz inhibitörü kullanan hastalarda SPM sıklığı, normal sağlıklı popülasyondaki SPM sıklığı ile karşılaştırıldı. Kanser insidans hızı, Türk toplumundaki beklenen kanser insidansı ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma için standardize insidans hızları hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza alınan 218 hastanın ortanca yaşı 47 (18-88), ortanca takip süresi 85,5 (9-239) ay ve 119 (%54,6) 'u erkek idi. Toplamda 9 (%4,1) hastada; cinsiyetlere göre ise erkeklerin %3,4 (4/119)'ü ve kadınların % 5,1 (5/99)'inde SPM geliştiği gözlendi. Yedi yıllık kümülatif SPM İnsidansı kadınlar için %5,6; erkekler için % 4,6 olarak saptandı. SPM tanılı hastalar için ortalama genel sağ kalım süresi 141 ay iken (%95 GA:141-ulaşılamadı), SPM sonrası ortanca sağ kalım süresi 86 ay (%95 GA:86-ulşlamdı) idi. Standardize insidans oranı kadınlar için 3,6 ( %95 GA: 2,89-4.31), erkekler için 1.80 (%95 GA: 2.89-4.31) saptandı. Sonuç: Çalışmamızda KML tanılı TKİ kullanan hastalarda SPM sıklığının Türkiye genel sağlıklı popülasyonuna göre arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic myeloid leukemia (CML) patients have reached a life expectancy similar to healthy population with the use tyrosine kinase inhibitors (TKI) which are developed as targeted therapy after understanding the pathogenesis of disease. When TKI treatment became the standard treatment approach, mortality rates related to the disease decreased. However, secondary mortality rates increased and one reason of it is second primery malignancies (SPM). The general opinion was that mortality resulting from secondary causes could be due to undesirable effects of TKI treatments and there was a relationship between SPM and TKI treatment. Numerous large studies have been conducted with large patient populations to demonstrate the relationship between SPM-TKI therapy. However, the relationship between TKI treatments and SPM has not been clearly established yet. Aim: We aimed to demonstrate the prevalence of secondary malignancies in patients who are diagnosed with chronic myeloid leukemia and using tyrosine kinase inhibitor. Methods: The study included 218 patients with CML who are 18 years old and over and underwent TKI treatment for at least 3 months. In this study, detailed information about patients' demographic data, disease and treatment were recorded retrospectively from the patient file archive and electronic system. The risk profile at diagnosis was evaluated according to Sokal, Hasford and ELTS risk scoring systems. Molecular response status of patients with SPM was calculated by BCR-ABL IS scores at the time of diagnosis. CML phase evaluation was determined and recorded according to World Health Organization (WHO) criteria at the time of diagnosis. The frequency of SPM in CML patients using tyrosine kinase inhibitor was compared with the frequency of SPM in the healthy population. Malignancy incidence was compared with the expected malignancy incidence in Turkish population. Standardized incidence rates were calculated for this comparison. Results: In our study, there were 218 patients with a median age of 47 (18-88) with a median follow-up of 85.5 (9-239) months, and 119 of them (54.6%) were male. A total of nine (4.1%) patients developed SPM. In terms of gender, 3.4% (4/119) of males and 5.1% (5/99) of females developed SPM. The seven-year cumulative incidence of SPM is 5.6% for women; 4.6% for men. The median overall survival time for patients with SPM was 141 months (95% SR: 141-not reached), and the median survival time after SPM diagnosis was 86 months (95% SR: 86-not reached).The standardized incidence rate was 3.6 (95% SR: 2.89-4.31) for women and 1.80 (95% SR: 2.89-4.31) for men. Conclusions:The frequency of SPM in CML patients who use tyrosine kinase inhibitor was found to be higher compared to the normal healthy Turkish population.