İzmir ve Adana bölgesi Bufo viridis populasyonlarının toksonomik incelenmesi
  1. Tez No: 5982
  2. Yazar: RIDVAN KETE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Bu çalışmada yurdumuzda yaşamakta olan Bufo viridis türünün problem li olan subspesifik durumunu mümkün oldukça aydınlatabilmek için îzmir ve Adana bölgesinden toplanan numuneler incelenmiştir. Biometrik ve osteolojik incelemeler sonucunda Arabistan'da yaşamak ta olan Bufo arabicus 'un ayrı bir tür değil, B. viridis arabjcus alt türü olması gerektiği, îzmir bölgesinin Avrupada yaşayan nominat alt türden arabicus'a doğru geçişin başlangıcı, Adana -İskenderun bölgesi nin ise arabjcus karakterlerinin iyice kuvvetlenerek, nominat alt türden, arabjcus alt türüne geçişin tamamlandığı veya iki alt türün melezler yaptığı girişim sahası olduğu kanaatına varılmıştır» Aynı zamanda problemin kesin çözümü için B. viridis 'in dağılış sahası içindeki farklı ülkelerden toplanarak biyokimyasal metodlarında yar dımıyla aynı kişi tarafından incelenmesinin iyi olacağı teklif edil miştir. SUMMARY In this study, the specimens collected in the regions of İzmir and Adana, have been studied in order to clarify the troubling subspecies of Bufo viridis which live in our country as much as possible. As a result of biometrical and osteologicalresearches we have come to the conclusion that Bufo arabjcus living in Arabia is not a different kind but is possibly a subspecies of B. viridis arabjcus, and that İzmir region is where transition from nominate subspecies to arabicus starts and Adana and İskenderun region is where transition from nomi nate subspecies to arabicus is completed or both subspecies attempt to form kinds of hybrids. Meanwhile, it has been suggested that it would be better to collect specimens from various countries where B. viridis lives and studied by the same person with the help of biochemical methods too.
Özet (Çeviri)