Ankara ve Bursa podarics muralis populasyonlarının taksonomik karşılaştırılması
- Tez No: 5983
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
QZET Bu çalışmada ilk olarak Ankara ve Bursa civarından yeterli numune temin edilen Podarcia mural ia populaayonlarının kar şılaştırmalı takaonomik incelemesi yapılmıştır. Birbirinden oldukça uzak olan iki ayrı populasyonun karşı - laştırılması sonunda, söz konusu populasyonlarm birbirle - rinden takaonomik seviyede önemli farklılıklar göstermedik leri tesbit edilmiştir. Ancak populasyonlar arasında vücut nisbetleri bakımından kiiçuk farklılıklara rastlanmıştır. Bu na göre Ankara ve Bursa civarındaki P. muralis popul as yonl aş rının norainant ırktan (P.m. muralis) farklı olmadığı söyle - nebilir. SUMMARY * In this study, the samples of the populations from the Anka ra and Bursa regions have been examined, for the first time, from the comparative and taxonomic points view. After the comparison of the two separate populations, which are quite far away from each other, it has been seen that the above mentioned populations,do not show important differen ces from each other at the taxonomic level. However, some nuance in body size have been noticed between these two populations. Hence, we may say that the P. muralis popula tions in the Ankara and Bursa regions are not different from the nominant species (P.m. muralis). II
Özet (Çeviri)