Okul müdürlerinin denetim ve sosyal becerileri ile öğretmenlerin işe yoğunlaşmaları arasındaki ilişki
The relationship between concentrate upon the teachers job and audit ability with the social ability of the principals
  1. Tez No: 598207
  2. Yazar: VEYSEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma; okul müdürlerinin denetim ve sosyal becerileri ile öğretmenlerin işe yoğunlaşmaları arasındaki ilişkiyi öğretmenlerin cinsiyet, mesleki kıdem ve branş değişkenleri açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini, Ankaraili ilçelerinde bulunan resmi ortaokullarda görevli 342 öğretmenoluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının ilk bölümünde,“KişiselBilgiler”; ikinci bölümünde,“İşe Yoğunlaşma Ölçeği”; üçüncü bölümünde,“Sosyal Beceri Ölçeği”; dördüncü bölümünde ise,“Denetim Becerileri Ölçeği”bulunmaktadır. Araştırmanın verilerine bakmak için önceliklearitmetik ortalama, frekans ve standart sapma hesaplanmıştır. Ayrıca alt problemlerin çözümlenmesi amacıyla öğretmenlerin görüşleri demografik değişkenlerden cinsiyet, kıdem ve branşa göre farklılıklarının analizinde; dağılım normal ise t-testi ve varyans analizi; normal değil ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Kay-Kare testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiPearson Momentler Çarpımı korelasyon tekniği uygulanarak belirlenmiştir. Ayrıca yordamsal ilişkilerin incelenmesinderegresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada; okul müdürlerinin, algılanan sosyal becerileri ile denetim becerilerinin takım oluşturma boyutu arasındaki ilişkinin diğer değişkenlere göre daha yüksek düzeyde olduğu (r=0.878) bulunmuştur. En az ilişkinin ise sosyal beceri ile işe yoğunlaşmanın kendini işe verme boyutları arasında olduğu görülmüştür (r=0.216).
Özet (Çeviri)
This research; The aim of the study was to investigate the relationship between school principals' audit and social skills and teachers' concentration in terms of teachers' gender, professional seniority and branch variables. The research is a descriptive study in screening model.The sample of the study consists of 342 teachers working in official secondary schools in the districts of Ankara.In the first part of the data collection tool used in the research,“Personal Information”; in the second part,“Business Concentration Scale”; in the third part,“Social Skill Scale”; in the fourth part,“Audit Skills Scale”is included. Arithmetic mean, frequency and standard deviation were calculated to look at the data of the study.In addition, in order to solve sub-problems, teachers' opinions were analyzed in terms of gender, seniority and branch differences from demographic variables; t-test and analysis of variance if the distribution was normal; if not normal, Wilcoxon Signed Ranks test, Kay-Square test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used.