Hayat bilgisi dersi kazanımlarının bütünsel beyin modeli'ne göre incelenmesi
Examination of life science lesson achievements according to whole brain model
- Tez No: 598212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmanın amacı, Hayat Bilgisi dersi kazanımlarının Bütünsel Beyin Modeli'ne göre dağılımının incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemine ve devlet okullarında görev yapmakta olan 94 sınıf öğretmeninin görüşlerine başvurulmuştur. Herrmann tarafından geliştirilen Bütünsel Beyin Modeli, beyin baskınlığını dört çeyrekte incelemektedir ve bu çeyreklerin öğrenme biçimlerinde belirleyici olduğu savunulmaktadır. Bu bölümlerden her biri bağlantılı olsa da genelde farklı çalışma biçimlerine sahiptir. Bu araştırma ile Hayat Bilgisi dersinde tüm sınıflara ait kazanımların, Bütünsel Beyin Modeli'ne göre beynin farklı alanlarına yönelik ilişkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular sonucunda kazanımlardan en fazla dağılımının sol alt çeyrekte (105), ardından sırasıyla sağ alt çeyrek (76), sol üst çeyrek (39) ve en sonuncu olarak da sağ üst çeyrekte (11) olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin görüşleri bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the distribution of Life Science lesson achievements according to the Whole Brain Model. In the research, one of the qualitative research methods, the document analysis method and the opinions of 94 classroom teachers working in public schools were used. The Whole Brain Model, developed by Ned Herrmann, examines brain dominance in four quadrants and these qoadrants are argued to be the decisive of learning styles. Although each of these sections is linked, it usually has different ways of working. With this research, it is concluded that the achievements of all classes in Life Science course are related to different areas of the brain according to the Whole Brain Model. As a result of the findings, the highest distribution of gains was observed in the lower left quadrant (105), followed by the right lower quadrant (76), upper left quadrant (39) and lastly in the upper right quadrant (11). In addition, the opinions of the classroom teachers support the findings.