Hayat bilgisi dersi öğretim programının ve ders kitaplarının duyuşsal kazanımlar ve sosyal ve duygusal beceriler açısından incelenmesi
Examination of the life studies curriculum and textbooks in terms of affective objectives and social and emotional skills
- Tez No: 765068
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MIZIKACI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Değişen ve gelişen dünyada her geçen gün bilgi ve beceriler yenilenmektedir. Sosyal ve Duygusal Beceriler ise gelişen dünyanın ortaya koyduğu becerilerdir. Bu beceriler, öğretim programlarında yer alan duyuşsal alan kazanımları ile kazandırılabilir. Bu sebeple bu çalışmada duyuşsal alan kazanımları ile Sosyal ve Duygusal Becerilerin ilişkisi kurularak duyuşsal alan kazanımların ve Sosyal ve Duygusal Becerilerin hem öğretim programında ve ders kitaplarında nasıl yer aldığının ve hem de öğretim süreçlerinde öğretmenler tarafından nasıl gerçekleştirildiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı ile 1. sınıf, 2. sınıf ve 3. sınıf Hayat Bilgisi ders kitapları çalışmanın durumu olarak belirlenmiştir. Doküman incelemesi ve görüşmeler yoluyla elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiş ve veri analizi sonucunda Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programında duyuşsal alan kazanımlarının yer aldığı ancak yeterli sayıda olmadığı, ders kitaplarında duyuşsal alan kazanımlarına ve Sosyal ve Duygusal Becerilere yönelik anlatım, etkinlik ve değerlendirme çalışmalarının sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre Hayat Bilgisi ders kitaplarında Sosyal ve Duygusal Becerilerle ilgili konu anlatımlarına ve etkinlik örneklerine yer verilmesi gerektiği önerilmiştir. Yürütülen bu çalışmayla, hem Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı ve ders kitaplarının duyuşsal alan kazanımlarında eksik kalan kısımlarına dikkat çekileceği hem de Sosyal ve Duygusal Becerilere öğretim programları ve ders kitaplarında yer verilerek sürecin etkili bir şekilde yürütülmesine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda ilgili çalışmanın, dünyadaki ve Türkiye'deki alanyazına, araştırma alanına ve program uygulamalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to establish the relationship between affective domain objectives and Social and Emotional Skills and to reveal how affective domain objectives and social and emotional skills are included both in the curriculum and textbooks and how they are realized by teachers in the teaching processes. Qualitative research methods were used in the study moreover the Life Studies Curriculum and the 1st, 2nd, and 3rd grade Life Studies textbooks were determined as the case of the study. The data obtained through document analysis and interviews were analyzed by using content analysis, and as a result of the data analysis, it is found that the affective domain objectives are included in the Life Studies Curriculum, but they are not at sufficient number. In addition to this, the limitation of activity and evaluation studies for affective domain objectives and Social and Emotional Skills in the textbooks has been observed. Accordingly, including subjects and examples of activities related to Social and Emotional Skills in Life Studies textbooks is suggested. It is considered that this study will not only draw attention to the missing parts of the Life Studies Curriculum and textbooks in the affective domain objectives but also contribute to the effective management of the process by including Social and Emotional Skills in the curriculum and textbooks. In this direction, it is expected that this study will contribute to the practice of curriculum and instruction, curriculum implementations, research areas, and teaching in the world and Turkey.