Nikolay Vasilyeviç Gogol'ün 'Ölü Canlar' eserinde Menippos yergisi unsurları
Menippean Satire elements in Nikolai Vasilievich Gogol's work 'Dead Souls'
  1. Tez No: 598248
  2. Yazar: TUBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından, Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852)'ün“Ölü Canlar”adlı eseri, Mihayil Mihayloviç Bahtin'in Menippos yergisi kuramı kurgusal unsurları bağlamında incelenmiştir. Nikolay Vasilyeviç Gogol, Rusya'da yaşanan toplumsal sorunların gülünç görünümlerini canlandırdığı eserlerinde, toplumu en yaşamsal detaylarına kadar büyük bir dikkatle ele almıştır. Gogol, yalnız Rus toplumunun sorunlarını ele alması bakımından değil, bu konuları işleyiş bakımından da yazın geleneğinde önemli bir yere sahiptir. Temelde araştırma konumuz; edebiyatın yanı sıra estetik ve felsefe alanlarına önemli katkıları olan Mihayil Mihayloviç Bahtin'in kuramı ışığında, Antik Çağ Menippos yergisinin modern destana, düzyazı-roman türüne evrilmesi ve antik gelenek ile Rus edebiyatındaki en başarılı eserlerden“Ölü Canlar”daki izini incelemektir. Amacımız, bu konu kapsamında, yergi türünün ortaya çıkışı ve türün özellikleri ile her türlü kurumsal ve toplumsal yapıya, ağır ve alaycı eleştirileri yöneltmekten çekinmeyen Menippos yergisini ve Bahtin'in kuramı çerçevesinde Gogol'deki evrimini ele almaktır.
Özet (Çeviri)
At this postgraduate thesis, the work“Dead Souls”from one of the leading authors in Russian Literature Nikolai Vasilievich Gogol (1809-1852) is reviewed in the context of Mikhail Mikhailovich Bakhtin's Menippean Satire elements. Nikolai Vasilievich Gogol deals with the society by its vital details with a great care in his works in which he draws absurd view of social disruptions encountered in Russia. Nikolai Vasilievich Gogol has an important place in literature tradition, not only in terms of dealing with the problems of Russian society, but also his treatment of these issues. Our research subject in principle is- in the light of Mikhail Mikhailovich Bakhtin's theory which has important contributions to the philosophy and esthetics field besides literature- to review the evolution of ancient Menippean Satire into modern Saga, prose-roman form, and the trace with the ancient tradition in one of the most successful Works of Russian literature“Dead Souls”. Our purpose, within this context, with the occurrence of form“Satire”and its features is to evaluate Menippean Satire, which never abstains expressing ironic and harsh criticism to every kind of organizational and social structure, and its evolution at Gogol in the frame of Mikhail Mikhailovich Bakhtin's theory.