Erken cumhuriyet Türkiye'si propagandasında metafor olarak demiryolu
Railway propaganda as a metaphor in the early republican Turkey
- Tez No: 598303
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Advertising, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir kavramı başka bir kavram üzerinden anlatma yolu olan metaforlar buçalışmada iki şekilde ele alındı. Birincisi ideolojinin ideallerini yansıtan yapılar olarakmimaride metaforlar. Birincisi Erken Cumhuriyet dönemi mimari üslubunda yeredinmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ulaşmak istediği“ilerlemiş, modernleşmiş veuluslaşmış toplum”ideallerini yansıtmasını istediği mimari üslubu birçok yerde ifadeetmiştir. Binalar da bu üslupla inşa edilmiştir. Aynı zamanda bu binalar, içindekiişleyişle birlikte devletin ideolojik aygıtları olarak yansıttığı ideale uygun bir toplumoluşturma görevi de görmüştür. İkinci olarak ele alınan metafor ise bu binalardaişlenen yeni değerleri halka yakınlaştırmak ve yayma amacını güden metafordur.Metafor böylece propaganda içerisinde bu yeni ve yabancı değerleri tanıdık halegetirecek nesne durumunu almıştır. Çalışma, ideolojiyi ve getirdiği pratikleri yayma,kabul ettirme ve halka yakınlaştırmanın propaganda aracılığı ile demiryollarıüzerinden yapıldığı üzerinedir.
Özet (Çeviri)
The concept of metaphor which is basically known as explaining a phenomenonwith comparing to an another, was analyzed in this study under the two different titles.The first one is“ Metaphors in Architecture: As the reflections of ideological ideas. ”These metaphors could be seen in the architectural style of the early republic period.Mustafa Kemal Ataturk, the founder of modern Turkey, mentioned his desiresfrequently on how the architectural style was supposed to reflect the idea of an“developed, modern and national society”, which was an ultimate goal that he wantedto achieve. Thus, buildings were constructed by using this style. Also, these buildingscould be considered as a role model with the life style and human relations within.They were useful for reaching the goal of creating an ideal society, which was goingto be designed in the light of ideological apparatus. The second metaphor that wasanalyzed in this study is referring to the spreading and representing of the new valueswhich came out with the new architectural discipline. The aim of this study is revealingthe essantial role of the propaganda techniques and activities which were created overthe railways and it's effects on the spreading the ideology and the ideology relatedoutcomes, also convincing the nation to believe in it.