Vulva vajen lezyonlarının tanısında kolposkopinin yeri
- Tez No: 59831
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çeşitli alt genital trakt yakınmaları ve kontrol amacıyla müracaat eden 114 olguya pelvik muayene, vulvoskopi, vulvoskopi eşliğinde biopsi prosedürleri uygulanmıştır. Vulvoskopinin, olguların şikayetinin olup olmamasına bağlı olarak değişen oranlarda sensitivite ve spesifitesi saptanmıştır. Şikayeti olan olgularda %90.2 sensitivite, %20 spesifite saptanırken, şikayeti olmayan olgularda %80.8 sensitivite, %43.8 spesifite'ye sahip olduğu saptanmıştır. Bu konuda literatürde mevcut araştırmalar yeterli sayıda bulunamamıştır. Vulvoskopi, özellikle vajinal ve vulvar lezyonların tanısında ve biopsi yerinin saptanmasında ve tedavinin yönlendirilmesinde yararlı bulunmuştur. Alt genital traktın premalign lezyonlarının tanısında patoloji, vulvoskopi ve vulvoskopi eşliğinde biopsi sonuçlarının birbirlerini tamamlayıcı olduğu ve bulguların birbiriyle korrelasyon gösterdiği zaman güvenilir olabileceği sonucuna varılmıştır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pelvic examination, vulvoscopy and vulvoscopy guided biopsy procedures were performed to 114 patients applying with various lower genital tract complaints and control examination. Spesificity and sensitivity of vulvoscopy according to the patients complaints, were investigated. Spesificity was found as %90.2 and sensitivity as %20 for the patients having lower genital tract complaints. For the patients not having lower genital tract complaints sensitivity was %80.8 and specificity was %43.8. In the litareture, there ar no sufficient daha regarding to sensitivity and specificity of vulvoscopy. Vulvoscopy, especially in diagnosis of vulvar and vaginal lesions, to confirm the point of biopsy and in directing the therapy was found to be essential. Pathologic evaluation, colposcopy and colposcopic guied biopsy are complementary procedures in diagnosis of premalign lesions of lower genital tract. We concluded that it will be safe when these procedures are correlated. 48