Erken dönem implant uygulamalarında konsantre büyüme faktörü kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluating the effects of concentrated growth factor application on early implant placement
  1. Tez No: 598330
  2. Yazar: TUĞÇE CEYHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmamızın amacı ikinci nesil bir trombosit konsantrasyonu olan konsantre büyüme faktörünün (KBF) erken dönem implant uygulamalarındaki etkilerinin klinik parametrelerle ve primer ve sekonder stabilite bulgularıyla değerlendirilmesidir. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı kliniğine başvuran 12 hastaya, periodontal tedavileri tamamlandıktan sonra, diş çekimini takiben çekim soketine KBF uygulaması ile 6-8 hafta sonra (Grup 1), diş çekiminden sonra çekim soketine KBF uygulanmadan 6-8 hafta sonra (Grup 2) ve diş çekiminden en az 6 ay sonra (Grup 3) olmak üzere toplam 36 implant yerleştirilmiştir. Hastaların başlangıç, periodontal tedavi sonrası ve implant yerleştirildikten 3 ay sonra protetik yüklemelerin yapıldığı seans 0.ay kabul edilerek, 1, 3, 6 ve 12.aylarda tüm ağız ve implantlara ait plak (Pİ) ve gingival indeksler (Gİ), cep derinliği (CD) ve sondlamada kanama (SK) değerleri incelenmiştir. İmplantlar yerleştirildiği zaman ve yerleştirildikten 3 ay sonra protetik yükleme zamanında implant stabilitesi Osstell ISQ ile kaydedilmiştir. Hastaların tüm ağıza ait Pİ, CD ve SK değerlerinde başlangıca göre, periodontal tedavi sonrasında istatistiksel anlamlı azalma izlenirken (p0,05). İmplantlarda Grup 1, 2 ve 3'te sırasıyla ortalama modifiye plak indeks değerleri 0,35, 0,21, 0,14, modifiye gingival indeks değerleri 0,99, 0,89, 0,94, cep derinliği değerleri 2,08 mm, 2,61 mm, 2,09 mm ve sondlamada kanama değerleri %14,97, %23,03, %17,2 olarak bulunmuştur. Gingival indeks, cep derinliği ve sondlamada kanama açısından 0-12 aylarda gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). İmplantlarda primer ve sekonder stabilite sırasıyla Grup 1'de 69-72,5, Grup 2'de 59,9-68, Grup 3'te 66,3-70,8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the effects of second-generation platelet concentration, concentrated growth factor (CGF), on early implant placement with clinical parameters and primary and secondary stability findings. 12 patients admitted to the Gazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology. After completing periodontal treatments, following tooth extractions, a total of 36 implants were placed at 6-8 weeks with CGF application to extraction socket after extraction (Group 1), at 6-8 weeks without CGF application (Group 2), and at minimum 6 months (Group 3) to 12 patients. Plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and bleeding on probing (BOP) scores were recorded from tooth and implants at baseline, after periodontal treatment, at implant loading time (accepted as zero month) and at 1, 3, 6, 12 months after loading. Implant stability was recorded by Osstell ISQ at the time of implant placement and at 3 months later at the time of prosthetic loading. PI, CD, and BOP values were reduced significantly after periodontal treatments compared to baseline (p0.05) for all patients. The mean modified plaque index values of Group 1, 2 and 3 were 0.35, 0.21, 0.14, modified gingival index values of 0.99, 0.89, 0.94, pocket depth values of 2.08 mm, 2.61 mm, 2.09 mm, and bleeding at probing was found to be 14.97%, 23.03%, 17.2% respectively. No statistically significant difference was observed between groups in terms of gingival index, pocket depth and probing bleeding between 0-12 months (p> 0.05). Primary and secondary stability of the implants were 69-72.5 in Group 1, 59.9-68 in Group 2, and 66.3-70.8 in Group 3.