Havayolu iş modellerine göre endüstri 4.0 uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of industry 4.0 applications according to airline business models
  1. Tez No: 598362
  2. Yazar: UMEDJON HAITMURODOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küreselleşme, talep gören sermaye ve tüketim mallarını karşılama hususunda yaşayacağı zorluklar bulunmaktadır. Bu zorlukları aşabilmek için endüstriyel değer yaratımı sürdürülebilmelidir. Günümüzde öncü ülkelerde sanayi değerinin yaratımı, sanayileşmenin dördüncü seviyesine, yani dördüncü endüstri devrimine doğru ilerleyip düzenlenmektedir. Bu ilerleme sürdürülebilir üretimin elde edilmesi için çok büyük olanaklar tanımaktadır. İleri mühendislik ve sistemler arası tam bütünleşmeyi kapsayan Endüstri 4.0'ın uluslararası üretimde düşük maliyetli personele bağlı rekabetin karşılığı olarak yüksek katma değerli üretime bağlı rekabeti geçirmesi tahmin edilmektedir. Öncelikle, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası iş bölümünde üstlenecekleri ve kabullenecekleri yeni rolleri de tanımlanacaktır. Teknolojik kapsamda yapılan inovasyonlardan başlangıçta üretim akışında yararlanılmakta ve bu akışların düzeltilmesi, üretimde kalitenin yükseltilmesi, üretim giderlerinin azaltılması ve sürdürülebilirlik noktalarında önem arz etmektedir. Yeni kullanılan bir kavram olmasına karşın dördüncü sanayi devrimi yöntemleri giderek gelişmekte ve özellikle üretim akışlarında etkileri öne çıkmaktadır. Bu çalışma içerisinde, dördünce sanayi devrimi yöntemleri ve üretim süreçleri analiz edilmiş, yeni gün yüzüne çıkmakta olan Endüstri 4.0 Devriminin Havayolu İş Modelinde nasıl etki edeceği değinilmiştir. Ayrıca, Endüstri 4.0 Devriminin havacılıkta stratejik iş süreçleri esasında etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are difficulties in globalization, demanding capital and consumer goods. To overcoming these difficulties, industrial value creation should be sustained. Today, the creation of industrial value in the leading countries is progressing towards the fourth level of industrialization, the fourth industrial revolution. This progress gives great opportunities to achieve sustainable production. Industry 4.0, which includes advanced engineering and full integration between systems, is projected to undergo high-tier production based on competitive production as a response to low cost personnel in international production. Especially the new roles that the developing countries will undertake and accept in the international division of labor will be defined. Innovations made in the technological scope are initially utilized in the production flow, and these flows are important in improving production quality, reducing production costs and sustainability. Although it is a newly used concept, the methods of the fourth industrial revolution are developing gradually and the effects of the production flows are particularly prominent. In this study, the methods of industrial revolution and production processes are analyzed and how the Industry 4.0, which is currently emerging, will affect the Civil Aviation Sector. In addition, the impact of Industry 4.0 on the strategic business processes in aviation was analyzed.