The Magnificent Century: Historical fiction in TV series
Muhteşem Yüzyıl: Televizyon dizilerinde tarihsel kurgu
  1. Tez No: 598361
  2. Yazar: EZGİ VEYİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Radio and Television, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı Muhteşem Yüzyıl dizisinin etkilerini analiz etmek ve izleyicinin tarihe ilişkin yorumunu göstermektir. Muhteşem Yüzyıl dizisi kurmaca bir eserdir ; ancak, izleyici üzerindeki etkileri kurgu sınırlarının ötesine geçer.Yayınlandığı dönemde dizi büyük bir başarı yakaladı ve reytinglerde birinciydi. Ancak, dizinin populerliği azalmadı. Dizi, dünya genelinde yüzden fazla ülkede yayınlandı. Bununla birlikte; dizinin popülaritesi ve tarihî figürleri tasvir ediş biçimi yerli izleyiciler arasında bir tepki yarattı. Bu tez; dizinin yerel ve uluslararası izleyicilerinin dizide gösterilen olaylara ve tarihin yorumlanmasına nasıl tepki verdiğini gösterecektir. Dahası, Muhteşem yüzyıl dizisinin tarih algısını nasıl değiştirdiği ve serinin kurgu ile gerçek arasındaki tartışmadaki rolü gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the effects of the Magnificent Century TV series, and to show the interpretations of the audience regarding history. The Magnificent Century series is a work of fiction; however, its effects on the audience go beyond the limits of fiction. The series was a big success and at the top of the ratings during its broadcast. However, popularity of the series did not diminish. It was broadcasted over a hundred countries worldwide. On the other hand; the popularity of the show, and its depiction of the historical figures caused a reaction among the local audiences. This thesis will show how the audiences, both local and international, of the series reacted to the events of the past that is shown in the series, and the interpretation of history. Furthermore, it will show how the Magnificent Century series changed the perception of history for some people; and the role of the series in the debate about the relationship between fact and fiction.