Batı Anadolu'da Neolitik Çağ'dan Tunç Çağı'nın sonuna kadar dokumacılık
Weaving in Western Anatolia from the Neolithic to the end of the Bronze Age
- Tez No: 987804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP BORA TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Batı Anadolu'da Neolitik Çağ'dan yaklaşık MÖ 8000 ile MÖ 1200 yılları arasındaki dönemi kapsayan Tunç Çağı'nın sonuna kadar dokuma teknolojilerinin ve tekstil üretiminin gelişimini incelemektedir. Arkeolojik bulguları, tekstil kalıntılarını, çağdaş sanat ve araçları inceleyen bu çalışma, dokuma tekniklerinin evrimini ve tekstillerin bölgenin sosyo-ekonomik ve kültürel çerçevelerinde oynadığı tamamlayıcı rolü vurgulamaktadır. Araştırma, Batı Anadolu'da dokumayı etkileyen teknolojik gelişmelerin ve kültürel alışverişlerin izini sürmek için arkeolojik verileri, ikonografik analizleri ve Akdeniz ve Yakın Doğu'daki komşu kültürlerle karşılaştırmalı çalışmaları birleştiren çok disiplinli bir yaklaşımı benimsemektedir. Bununla beraber estetik tercihlerde ve teknolojik yeteneklerde zaman içinde meydana gelen değişiklikleri simgeleyen kullanılan malzeme ve boyalara, geliştirilen tezgâh ve aletlere ve dokunan desenlere özel önem verilmektedir. Bulgular, Batı Anadolu'da dokumacılığın yalnızca faydacı bir zanaat değil, aynı zamanda çeşitli dönemlerin sanatsal ve toplumsal normlarını yansıtan anlamlı bir kültürel uygulama olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede Neolitik köylerin basit keten kumaşlarından Tunç Çağı saray toplumlarının elitlerini süsleyen karmaşık yünlü kumaşlara kadar dokuma uygulamalarındaki dönüşüm, daha geniş toplumsal değişimleri yansıtmaktadır. Genel olarak bu çalışma, tekstil üretimi merceğinden eski Anadolu uygarlıklarının daha detaylı bir şekilde anlaşılmasına büyük katkılar sağlamakta ve halkın günlük yaşamlarına, ticaret ağlarına ve kültürel ifadelerine dair içgörüler sunmaktadır. Çalışma, antik ekonomilerde tekstil üretiminin öneminin ve Batı Anadolu'daki insanlık tarihinin daha geniş dokusundaki rolünün altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the progression of textile production and weaving techniques in Western Anatolia, covering a time frame from the onset of the Neolithic period (circa 8000 BCE) to the conclusion of the Bronze Age (circa 1200 BCE). By analyzing archaeological findings, textile remnants, contemporary art, and tools, the research highlights the evolution of weaving techniques and the complementary role textiles played within the socio-economic and cultural frameworks of the region. Adopting a multidisciplinary approach, the study combines archaeological data, iconographic analyses, and comparative studies with neighboring cultures across the Mediterranean basin and the ancient Near East to trace technological advancements and cultural exchanges that influenced weaving in Western Anatolia. Particular attention is given to the materials and dyes used, the looms and tools developed, and the woven patterns-all of which symbolize changes in aesthetic preferences and technological capabilities over time. The findings demonstrate that weaving in Western Anatolia was not merely a utilitarian craft, but also a significant cultural practice reflecting the artistic and social norms of various periods. In this context, the transformation of textile practices-from the simple linen fabrics of Neolithic villages to the complex woolen textiles that adorned the elites of Bronze Age palace societies-mirrors broader societal changes. Overall, this study contributes to a deeper understanding of ancient Anatolian civilizations through the lens of textile production, offering insights into daily life, trade networks, and cultural expressions. It underscores the importance of textile production in ancient economies and its role within the broader fabric of human history in Western Anatolia.