Genç basketbolcuların çeviklik, vücut kompozisyonu ve rast test ölçümlerinin incelenmesi
Analyzing the measurement of agility, body composition and rast of young basketball players
  1. Tez No: 598379
  2. Yazar: MEVLÜT ARPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, erkek basketbolcuların çeviklik, vücut kompozisyonu ve RAST test ölçümlerinin incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Araştırma grubunu Niğde yerel basketbol liginde U15 kategorisinde mücadele eden 20 sporcu ile (yaş 14,30 ± 0,80 yıl, boy uzunluğu 171,60 ± 12,69 cm, vücut ağırlığı 60,81 ± 13,39 kg, spor yaşı 2-5 yıl) (yaş 17 ± 0,84 yıl, boy uzunluğu 179,20 ± 13,88 cm, vücut ağırlığı 68,34 ± 14,96 kg, spor yaşı 5-7 yıl) U18 kategorisinde mücadele eden 15 erkek basketbol sporcusu oluşturmuştur. Sporcular testlere gönüllü olarak katılmışlardır. Her iki gruba da vücut ağırlıkları ve boy uzunluk ölçümleri alındıktan sonra sırasıyla Running Anaerobic Sprint Testi ve Illinois çeviklik testleri uygulanmıştır. Değişkenlerin istatistiklerinin belirleyici sayımı (Standart Sapma - Ortalama) gerçekleştirildikten sonra çeviklik verileri, Running Anaerobic Sprint Testi (RAST) ile vücut ölçüleri arasında bulunan ilişkinin analizinde Pearson kolerasyon katsayısından yararlanılmıştır. Gruplar arasında karşılaştırma yapmak için ise Mann-Whitney U kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is planned to analyze agility body composition and Running Anaerobic Sprint Test (RAST) measurement of male basketball players. The research group is composed of 20 players struggling in Niğde local basketball leagues ( age 14,30 ±080 year, height 171,60 ± 12,69cm , weight 60,81 ± 13,39 kg, sporting age 2-5 years) and 15 male players competing in U18 category ( age 17 ± 0,84 year, height 179,20 ± 13,88 cm, weight 68,34 ± 14,96 kg, sporting age 5-7 years). The players voluntarily participated the tests. After measuring heights and weights of both groups, RAST and Illinois agility test were applied in turn. After determinative counting of variables statistics (Standart deviation – avarage) Pearson's correlation coefficient was used for the analysis of relationship between agility datas, RAST and body measurements. In order to make comparison between groups Mann-Whitney U. was used.