Kant'ta diyalektik ve beğeni
The concepts of dialectic and delight in Kant's philosophy
  1. Tez No: 598436
  2. Yazar: EZGİ ERCEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Kant'ın diyalektik ve beğeni kavramı incelenmiştir. Kant'ın problemli gördüğü diyalektik kavramını, Kant'ın ortaya koyduğu fikirler doğrultusunda nasıl bir problem olmaktan çıkarabiliriz? sorusuna cevabı aranmıştır. Kant'ın aklı yanılsamaya düşüren diyalektiği, beğeni kavramı üzerinden nasıl çözüme kavuşturduğu ortaya koyularak, Kant'ın bütünlüklü felsefesi içerisinde de diyalektiğin bir çözüme kavuşturulabileceği varsayımı üzerine gidilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde; Kant'ın diyalektik üzerine söyledikleri incelenirken, diyalektik yanılsamaya neden olan paralojizmler, antinomiler, saf aklın ideali açıklanmıştır. İkinci bölümde; Kant'ın beğeni kavramı incelenmiş, beğeni kavramı ile bağlantılı olan kavramlar, yargı yetisi, güzel, yüce, estetik yargılar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; tezin çıkış noktası olan estetik yargı yetisinin diyalektiği, beğeni antinomisinin tasarımı ve çözümü açıklanarak, beğeni antinomisinin çözüm yöntemi ile aklın içine düştüğü antinomilerin çözümlenmesi ortaya konulmuştur. Sonuç olarak; beğeni kavramının doğru anlaşılması ile diyalektik yanılsamadan kurtulmanın nasıl mümkün olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kant's concept of dialectic and liking is examined. How can the concept of dialectic which Kant sees as problematic, be no longer a problem, in line with Kant's ideas? An answer to this question is searched for. By revealing, how Kant's dialectics, which makes the mind illusion, is solved through the concept of taste, the assumption that dialectic can be solved also into Kant's integrated philosophy(bütünlüklü felsefe), is addressed. In the first part of this study; what Kant says about dialectics is examined. Paralogism which causes dialectical illusion, antinomies and the ideal of pure reason are explained. In the second part; Kant's concept of taste was examined. The concepts that are related to the concept of taste, the judicial ability the beautiful, the sublime, the aesthetic judgments are explained. In the third section; The dialectic of the aesthetic judicial ability which is the starting point of the thesis, the design and solution of the taste antinomy is clarified. The analysis of the antinomies in which the mind falls , with the solution method of taste antinomy is put forward. As a result; It is explained how it is possible to get rid of dialectical illusion by understanding the concept of taste correctly. In this study, Kant's concept of dialectic and taste is investigated.