Kadın tüketicilerde dürtüsel satın almayı etkileyen faktörler: Kozmetik sektöründe bir uygulama
The factors affecting impulsive buying among female consumers: An implication in cosmetic sector
- Tez No: 598435
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dürtüsel satın alma davranışı pazarlama alanında, şirketlerin satışlarını artıran en önemli tüketici davranışlarından biridir. Tüketicilerin ani, içten gelen ve karşı konulmaz bir dürtüyle hareket ettikleri bu alışveriş davranışı, işletmeler için büyük önem arz ederken, tüketiciler için kimi zaman pişmanlık ve suçluluk durumlarına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı kadın tüketiciler için dürtüsel satın alma davranışının ve bu davranışı etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Ayrıca çalışmada yaş, gelir durumu, eğitim düzeyi gibi demografik faktörlerin de dürtüsel satın alma davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde tüketici satın alma davranışı, ikinci bölümünde dürtüsel satın alma davranışı incelenmiş ve üçüncü bölümde ise dürtüsel satın alma davranışını etkileyen faktörler kozmetik sektörü ile birlikte incelenmek amacıyla yapılan analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışma için anket yöntemi kullanılmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi aşamasında SPSS 25.0'dan yararlanılmıştır. Bu doğrultuda Ankara'da yaşayan 385 kadın tüketiciye yüz yüze anket uygulanmış ve analiz edilip sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Impulsive buying is one of the most important customer behaviors that increase the sales of a company. While this sudden, internal and irresistible shopping behavior of the customers is of great value to businesses, consumers may sometimes feel regret or guilt as a result of it. The purpose of this study is to examine impulsive buying behavior for female consumers and the factors causing such behavior. Furthermore, the study focuses on the effects of demographic factors such as age, income, and level of education on impulsive buying behavior. The first chapter of the study has been allocated for consumer buying behavior; and the second for impulsive buying behavior. The final chapter includes the results of the data analysis for the effects of impulsive buying along with cosmetic products. A questionnaire was used for data collection. The gathered data was analyzed via SPSS v.25.0. Additionally, the data from face-to-face surveys with 385 women in Ankara was analyzed and the findings have been discussed.