Glocalization strategies: A reasearch about international experiences in Turkish market
Küreselleşme stratejileri: Türk pazarındaki uluslararası deneyimler hakkında araştırma
- Tez No: 598438
- Danışmanlar: Prof. Dr. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günlük yaşamımızda birçok alanın ve yönün gelişimi, küreselleşmeyi ve bunun sonuçlarını etkilemektedir. İletişim, ulaşım ve teknoloji gibi etkenler, yayılmayı durdurulamaz kılar. Yerelleşme ve küreselleşme kavramları bir araya gelerek, yeni ve ikisinin karışımı olan küyerelleşme kavramını ortaya çıkarmıştır. Küreyelleşme konsepti, küreselleşme ve yerelleşme konseptinin yenisi olsa da, toplum ve ekonomiye katkısını dile getiren destekçileri vardır. Yapılan çalışmanın ilk bölümü giriş ve son bölümü sonuç olmak üzere beş başlık altında incelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmı, küreselleşme kavramının teorik ark aplanı; konseptin başlangıcına ve geliştirme aşamasındaki tartışmalara ışık tutmakta olup; dahası, küreselleşmenin toplum üzerindeki pozitif ve negative etkilerinin yanında küresel pazarlama stratejileri incelenmiştir. Bu bölüm ayrıca küreselleşmenin sonucu ortaya çıkan standartlaştırma ve adaptasyon kavramlarını ele alıp, küresel pazarlamadaki önemlerini ve bu konseptleri etkileyen faktörleri incelemektedir. Yazının üçüncü kısmı, küreselleşme kavramını ve ortayaçıkışını incelemekte, Küreyel pazarlama kavramı; küreyel pazarlamanın“4p”sine ve Türk pazarındaki varlığına değinilmiştir. Bu yazının dördüncü bölümünde, Türkiye pazarında güçlü kökleri olan uluslararası bir şirket olarak değerlendirilen ve küreyel pazarlama stratejileri ve adaptasyonunun etkilerini incelemek amacıyla Starbuck ile bir röportaj yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The improvement of various fields and points of view in our step by step life impact on a very basic level the impact of globalization and what results from it. Segments like correspondence, transportation, and advancement, makes the spread tenacious. Confinement and globalization thoughts transformed into a blended mix that delivered another thought of globalization. Regardless of the way that the possibility of globalization is the so new thought of both globalization and limitation yet it has its own supporters battling its hugeness and duty to society and economy. The assessment close by is examined under five special titles, the underlying fragment being introduction when the last part is created as end. The second bit of this examination is the speculative establishment of the possibility of globalization; uncovering the understanding into its beginning and discussing its headway reliably; more in it, positive and negative impacts of globalization on society similarly as overall promoting methods are investigated. This part similarly brought to the light thought that results from globalization, for instance, standardization and change, examining their centrality in overall advancing similarly as the components affecting these thoughts. The third bit of this paper is taking a gander at the possibility of glocalization and its ascent, considering it to be a response for improving overall promoting frameworks. The possibility of glocal advancing; glocal promoting 4 Ps and its embodiment in the Turkish market are tended to. In the fourth bit of this paper, a gathering was performed in order to assess the practicality of modification and glocal displaying frameworks in Starbucks considering it a viable worldwide association that have strong roots in the Turkish market.