Mobbing, örgütsel bağlılık ve iş tatmininin işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Bir tekstil firması örneği
The effect of the relationship between mobbing and organizational commitment of the job satisfaction; On investigation in textile sector
- Tez No: 478840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÇİGDEM MERCANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sürekli gelişen teknoloji, büyük bir hızla gerçekleşen küreselleşme sonucu bütün işletmeler yoğun bir rekabet içinde olup, bu yarışta geride kalmamak için kendilerini sürekli geliştirmek, son teknolojileri işletmelerine uygulamak zorundadır. Ancak bu yarışda başarılı olmak isteyen işletmeler öncelikli olarak kurum içinde sağlıklı, iletişimi kurabilen, çalışanlarının iş doyumuna önem veren ve sürekli öğrenen örgüt yapılarını kurmaya özen göstermelidir. 1980'li yıllardan sonra, bir çok araştırmaya konu olan mobbing (yıldırma) kavramı bu noktada önem arz etmektedir. Zira, mobbingin var olduğu örgüt yapılarında sağlıklı iletişimin kurulması, işgörenlerin iş doyumuna ulaşıp örgütsel bağlılıklarının artması söz konusu olmayacaktır. Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki; işletmelerin verimliliği işgörenin motivasyon ve örgüte olan bağlılığı ile doğru orantılıdır, işgörenin motivasyon ve örgütsel bağlılığı arttıkça işteki verimi ve iş tatmini artmaktadır. Bu tez çalışmasınd öncelikle mobbing kavramı ele alınmış olup sırası ile örgütsel bağlılık ve iş tatmini konuları irdelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise bir uygulamaya yer verilmiştir; İstanbul'da faaliyet gösteren bir tekstil firmasında rastgele seçilen departmanlardaki işgörenlere dört ayrı ölçek olmak üzere toplam 68 soruluk bir anket uygulanmıştır.Anket uygulanan katılımcı sayısı 215 olup geçerliliği test edilmiş toplam 201 katılımcı ile SPSS for Windows 22.00 ve AMOS22.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır, kullanılan ölçeklerle ilgili güvenilirlik analizleri yapılmış ve cronbach's alpha değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca ölçekler arası ve alt boyutlarda oearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan 4 adet ölçeğin AMOS programında ise doğrulayıcı faktör analizleri ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda; mobbinge uğradığnı düşünen işgörenin işten ayrılma niyeti artmaktadır, işgörenlerin örgütsel bağlılık düzeyi, işten ayrılma niyetlerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
All businesses that exist on the world are in an intense competition as a result of constantly developing technology and globalized world. In order to not stay behind in this race, they have to be aware of the latest technology that they have to develop themselves and apply them to their businesses. However, businesses that want to get ahead in the competitive race need to establish organizational structures that are able to communicate fully, achieve job satisfaction and learn continuously. The concept of mobbing (emotional abuse), which began to be investigated after 1980's, emphasizes its importance at this point. Organizations having mobing can not establish healthy communication, it is impossible for employees to reach their job satisfaction and increase their organizational commitment. Many studies have shown that; The productivity of the businesses is directly proportional to the motivation and commitment of the occupation. As the motivation and organizational commitment of the occupation increases, the productivity of the employees increases as well. In the study, the concept of mobbing was firstly considered, and then organizational commitment, finally job satisfaction issues were examined. The final stage of the work is the field work. A sample of the field work is a textile company operating in Istanbul. A total of 68 questionnaires were applied to four randomly selected workshops in these selected textile firm. All analyzes were conducted with a total of 201 participants whose validity was tested for 215 participants in the total survey.