Kent içi, kent dışı ulaşımda mikrobilgi işlemcili kumanda sistemleri
Microprocessor based control systems in intercity and innercity transportation
  1. Tez No: 598472
  2. Yazar: ŞULE KUŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIF URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Trafik sinyalizasyonu, düzenli, hızlı ve sürekli bir trafik akışını sağlayarak yol verimini artırma amacıyla çok yaygın bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu çalışmada sinyalizasyon sistemine olan gereksinme ve sistemi meydana getiren sistem birimleri öncelikle belirlendi. Kent içi ve kent dışı kumandaların durumu ele alındıktan ve karayolu, demiryolu sinyalizasyonun tek bir merkezden kontrolü açıklandıktan sonra her ikisinde de mikrobilgi işlemcili kumanda sistemleri ile trafik akışının kontrol edilebileceği, çalışmalar sonucu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic signalling is widely used in order to improve the road efficiency and to obtain well regulated, fast and continuous fluency. In this study, the requirements of traffic signallization and the fundamental concepts of a signalling systems are rewieved by examples. After innercity and intercity control mechanisms are considered and centralized control is introduced, the implementation of both procedures by microprocessor-based system and the control possibilities of such a system on traffic fluid are determined by the study.