2008-2016 yılları arasında Türk konut sektöründeki gelişmeler ve sürdürülebilir ekonomideki yeri
Between 2008 and 2016 developments in the Turkish housingsector and its availability in the sustainable economy
  1. Tez No: 598471
  2. Yazar: AHMET CAHİT ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de konut sektörü 2001 krizinden sonra büyük bir mesafe katetmiştir. Sektör ekonomi için önemli bir konuma yükselirken, sektördeki gelişmeler ekonominin bütününde etkilere yol açmıştır. Bu çalışmada; konut sektörünün gelişimi ve kentleşme ile ilişkisi incelenmiş, 2008-2016 yılları arasındaki konut üretimi ve temel ekonomik göstergeler ele alınmıştır. Bu doğrultuda, 1950'li yıllarda başlayan ve günümüze kadar devam eden sanayileşme hızının üzerinde gerçekleşen kentleşme, çarpık kentleşmeye sebep olmuş bu durum kaynakların önemli bir bölümünün konut üretiminde kullanılmasına yol açmıştır. Sektörün krize olan duyarlılığı yüksektir. Özel sektörün sabit sermaye yatırımları arasında konut önemli bir yer teşkil etmektedir. Ele alınan yıllar arasında konut satışları yükselmiştir; ancak konut yapı izni rakamları ile yeni konutların satış rakamlarında fark açılmaya başlamıştır. Doğrudan yabancı yatırımlar açısından konut sektörü önemli bir konumdadır. Sektörün istihdam kapasitesi yüksek olmakla beraber diğer sektörlerde istihdamı artırma etkisi sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The housing sector in Turkey has come a long way since the 2001 crisis. While the sector has risen to an important position for the economy, developments in the sector have had significant effects on the whole of the economy. In this study, the development of the housing sector and its relationship with urbanization were examined, housing production between 2008 and 2016, the status of sub-sectors and the main economic indicators were discussed. In this respect, urbanization, which began in the 1950s and continues to the present day, over the rate of industrialization, has caused distorted urbanization, which has caused a significant portion of the resources to be used in housing production. The sector's sensitivity to the crisis is high. Among the private sector's fixed capital investments, housing is an important position. Between the years covered, home sales rose. However, the difference in the sales figures of the new houses has started to open up with the housing building permit figures. In terms of foreign direct investment, the housing sector is in an important position. Although the employment capacity of the sector is high, the effect of increasing employment in other sectors is limited.