Batı Marmara bölgesi'nde si̇gara bağımlılığı bulunan bireylerin pozitif, negatif duygu durumları ve kişisel i̇yi oluşları arasındaki̇ i̇li̇şki̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
Examination of the relationship of positive-negative emotions, personal well-being and cigarette smoking
  1. Tez No: 598487
  2. Yazar: ÖZGE ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ HAZMİ OMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batı Marmara bölgesinde yaşayan sigara bağımlısı kişilerin pozitif negatif duygu durumlarının ve kişisel iyi oluşlarının arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Batı Marmara bölgesinde Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ illerinde yaşayan 18-65 yaş arası 1397 kadın 1503 erkek katılımcı olmak üzere toplam 2900 kişi katılmıştır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Kişisel İyi Oluş Ölçeği ve Pozitif-Negatif Duygu Durum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, günde tüketilen sigara miktarı bakımından katılımcıların kişisel iyi oluş ve pozitif-negatif duygu durum düzeyleri anlamlı biçimde farklılık göstermektedir. Sigara kullanımı fazla olan katılımcıların kişisel iyi oluş düzeyleri düşük ve negatif duygularının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler, kişisel iyi oluş ve pozitif-negatif duygu durum değişkenleri ile sigara kullanımı arasındaki ilişki incelendiğinde, evliler, erkekler, düşük eğitim seviyesinde olanlar ve ileri yaştaki katılımcıların günde içtikleri sigara miktarının daha fazla olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçların, Türkiye'den bir örneklemle Batı Marmara Bölümü'nde erişkin bireylerde sigara kullanımı ve ilişkili psikolojik ve demografik faktörlerin ele alınması bakımından önemli katkılar sunmaktadır. İlerleyen dönemlerde yapılacak araştırmalar ve uygulamaların, bu çalışmadan elde edilen bulgulardan yola çıkarak geliştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between positive negative emotions and personal well-being of people who are living in West Marmara region. A total of 2900 people participated in the study, including 1397 female and 1503 male participants aged 18-65 in Balıkesir, Çanakkale and Tekirdağ provinces. Demographic Information Form, Personal Well-being Index and Positive-Negative Emotions Questionnaire were applied to the participants. According to the findings of the study, the personal well-being and positive-negative mood levels of the participants differed significantly in terms of the amount of cigarettes consumed per day. The level of personal well-being of the participants with high smoking was lower and their negative feelings were higher. In addition, when the relationship between demographic variables, personal well-being and positive-negative mood-state variables and smoking use were examined, it was determined that the amount of cigarettes smoked per day was higher for married men, low education level and older participants. The results obtained in the study, with examples from Turkey in an adult population in Western Marmara Region offers a significant contribution in terms of addressing tobacco use and the associated psychological and demographic factors. It is thought that the researches and applications to be carried out in the following periods can be improved by the findings obtained from this study.