Skuamöz hücreli akciğer kanserlerinde tedavi öncesi ve tedavi sonrası IFN gamma, TNF alfa, GMCSF, IFN gamma inducible protein 10, monosit kemotaktik protein 3, IL-6 düzeylerinin değerlendirilmesi ve prognoza etkisi
Evaluation of interferon gamma (İFNγ), tumor necrosis factor alfa (YNF-α), granulocyte-macrophage colony-stimulating factor (GM-SCF), interferon gamma inducible protein 10 (IP-10), monocyte chemotactic protein-3 (MCP-3), interleukin 6 (IL-6) levels in squamous cell carcinoma of the lung before and after treatment and effect on prognosis.
  1. Tez No: 598486
  2. Yazar: NURDAN ERKMEN SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN BÜYÜKÖZTÜRK KARUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada kadın ve erkeklerde kansere bağlı ölümlerin en önemli sebebidir. Akciğer kanseri patogenezindeki moleküler mekanizmaların anlaşılması skuamöz hücreli akciğer kanserinde yeni tedavilerin gelişmesine olanak sağlayabilir. Son 10 yıl içerisinde kanser tedavisinde kemoterapinin yerini immünoterapi ve hedefe yönelik tedaviler almaya başlamıştır. Akciğer kanseri progresyonunun izlemi açısından inflamatuar biyomarkerler kul-lanılabilir. Biz de çalışmamızda skuamöz hücreli akciğer kanserlerinde tedavi öncesi ve tedavi sonrası IFNγ, TNF-α, GM-CSF, IFNγ Inducible Protein 10, Monosit Kemotaktik Protein 3, IL-6 düzeylerinin değerlendirilmesi ve prognoza etkisini incelemeyi amaçladık. Daha önce kemoterapi almamış patolojik olarak skuamöz hücreli akciğer kanseri tanısı almış; lokal ileri ya da metastatik evrede 80 hasta değerlendirmeye alındı. Seksen hastadan tedavi öncesi ve platin bazlı kemoterapi tedavisinin üçüncü ayında alınan kan numunelerinde sitokin düzeylerinin bakılması planlandı. Ancak 80 hastanın 50'si kemoterapi tedavisini tamamladığından, tedavi sonrası 50 hastadan kan alınabildi. Sitokin düzeyleri ELISA yöntemiyle değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS paket program aracılığıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most important cause of cancer-related deaths in women and men worldwide. Understanding the molecular mechanisms in the pathogenesis of lung cancer may allow the development of new treatments for squamous cell lung cancer. In the last 10 years, chemotherapy has been replaced by immunotherapy and targeted therapies in cancer treatment. Inflammatory biomarkers can be used to monitor lung cancer progression. In this study, we aimed to evaluate the effects of IFNγ, TNF-Alpha, GM-CSF, IFNγ Inducible Protein-10, Monocyte Chemotactic Protein-3, IL-6 levels before and after treatment in squamous cell lung cancer and its effect on prognosis. Eighty patients with advanced or metastatic stage who had not previously received chemotherapy were evaluated. Cytokine levels were planned to be measured in blood samples taken from eighty patients before treatment and at the third month of platinum-based chemotherapy treatment. However, 50 of 80 patients completed chemotherapy treatment, 50 patients were able to take blood after treatment. Cytokine levels were evaluated by ELISA. Statistical analysis was performed by SPSS software.