Batı Marmara Bölgesi'nde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin pozitif ve negatif duygudurumlarıyla psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship betwween positive and negative mood and psychologi̇cal symptoms of smokers in the Western Marmara Region
  1. Tez No: 600065
  2. Yazar: ELİF KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, Batı Marmara Bölgesinde yaşayan kişilerin, sigara kullanım düzeylerinin, pozitif ve negatif duygudurumları ve diğer bazı psikolojik semptomlara göre incelenmesidir. Sigara yaygınlığı, kullanım kolaylığı ve sağlık açısından tütün tüketiminin en önemli aracıdır. TURBAHAR çalışmasına dahil olan bireylerden Batı Marmara Bölgesi'nde yaşayan 2.900 katılımcı bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan tüm kişilerden veriler gizlilik gözetilerek gönüllülük esasına göre toplanmıştır. 2900 katılımcının %50,7'sinin kadınlardan ve %49,3'ünün erkeklerden oluştuğu tespit edilmiştir. Araştırmamızda erkeklerin sigara bağımlılıklarının kadınlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca eğitim durumunun azalmasıyla sigara kullanım sayısı arasında negatif yönde pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Eğitim seviyelerine göre değerlendirildiğinde yüksek ve çok yüksek bağımlılığı olanların sırasıyla ilköğretim ve lise mezunu olduğu saptanmıştır. Analiz sonuçları medeni durum açısından incelendiğinde bekârların sayısının artması ile sigara kullanım sayısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Sigara bağımlılığı ve Pozitif, Negatif Duygudurum ölçeği ilişkilendirildiğinde ise negatif duygu ile sigara kullanım sayısı arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların depresyon alt ölçeğinden aldıkları toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında pozitif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Benzer şekilde hostilite alt ölçeğinden alınan toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Dolayısıyla sigara bağımlılığı ile psikolojik semptomlar arasında bir ilişkinin var olduğu belirtilebilir. Bu sorunun nedenlerini araştırılarak hem ruhsal hastalıkların hem de sigara bağımlılığının önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the smoking levels of people living in the Western Marmara region and to compare the positive and negative emotions with some other psychological symptoms. . Smoking is the most important means of tobacco consumption in terms of its prevalence, ease of Use and health. 2,900 participants living in the Western Marmara region from among the participants of the turbahar study are examples of this study. Data from all participants were collected on a voluntary basis by taking into account the confidentiality of the data. It was determined that 50.7% of 2900 participants were women and 49.3% were men. In our study, it was found that smoking habits of men were higher than women. In addition, there is a positive correlation between the reduction in educational status and the number of smoking use. When evaluated according to the level of education, it was determined that those with high and very high dependence were graduates of primary and high school respectively. There is a significant correlation between the increase in the number of singles and the number of smokers in terms of marital status. There was a significant correlation between the number of smokers and the number of negative emotions and the number of smokers when smoking was associated with the positive and negative affect scale. There is a statistically significant correlation between the total scores of participants from the depression subscale and the number of smoking use. Similarly hostilite sub-scale score from the total positive there is a significant relationship between the number of cigarette use. Therefore, there is a relationship between smoking addiction and psychological symptoms. The causes of this problem can be investigated and prevented both mental illness and smoking addiction.