Hizmet sektöründe işletme sermayesi ihtiyacı: Turizm sektöründe bir araştırma
Working capital need in service sector: A research in tourism sector
- Tez No: 598510
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İşletmelerin üretime devam edebilmesi için elinde bulundurması gereken likiditesi yüksek kalemlerin toplamına işletme sermayesi denir. Üretim, satış ve tahsilat aşamalarının aynı anda gerçekleşmemesi işletme sermayesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. İşletmelerin tam kapasite ile çalışabilmesi, üretimlerinin aksamasının önüne geçilebilmesi, iş hacminin genişletilebilmesi, işletme yükümlülüklerinin karşılanabilmesi, kredibilitesinin artırılması, beklenilmeyen durumlar için hazırlıklı olunması, faaliyetin kârlı ve verimli bir şekilde yürütülmesi açısından işletme sermayesi büyük önem taşımaktadır. Mevsimlik özelliği, talep dalgalanmaları, yüksek işgücü devir hızı, üretilen ürünlerin üretildiği yerde tüketilme zorunluluğu ve stoklanamaz olması gibi sektörel özellikleri ile imalat sanayinden farklı olarak turizm işletmeleri yüksek sabit yatırımlar ve işletme sermayesi gerektiren bir alandır. Bahsi geçen özelliklerinden dolayı etkin bir işletme sermayesi yönetimi turizm işletmelerinde önem arz etmektedir. Konu ile ilgili turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin işletme sermayesi ihtiyacının tespitinde izlenen yöntemler ve hizmet sektörüne özgü maliyetlerin tespiti için turizm işletmelerine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada 41 sorudan oluşan anket hazırlanarak turizm sektöründe faaliyet gösteren 45 işletmeden yanıt alınmış olup sektörün genel olarak finansal planlarını hazırlayarak güncel olarak takip ettiği, dengeli ve durumsal işletme sermayesi stratejisi izlediği, işletme sermayesi ihtiyacının ise büyük oranda yabancı kaynaklardan finanse edildiği tespit edilmiştir. İşletmelerin yabancı kaynak kullanımının yüksek olması ise işletme sermayesi ihtiyacının yanında vadesi gelen yükümlülüklerini ödemede sektörün kırılgan yanı olan talep esnekliği ve talebin siyasi ve ekonomik konjonktürden etkilenmesi nedeniyle dezavantaj oluşturmaktadır. Sektörün iç finansman yöntemlerini tercih etmesi, karın şirkette tutulması, sermayenin artırılması ileriye dönük olarak işletmeleri optimum bilanço yapısı ve nakit akışı konusunda daha iyi bir konuma getirecektir.
Özet (Çeviri)
In order for businesses to continue production, the total amount of liquid and liquid-like capital they have to hold is called operating capital. The fact that production, sales and collection stages are not realized at the same time reveals the need for working capital. Working capital is of great importance for the enterprises to operate at full capacity, to prevent disruption of their production, to expand their business volume, to meet their operating obligations, to increase credibility, to be prepared for unexpected situations, to carry out the operation in a profitable and efficient manner. Different from manufacturing industry, tourism enterprises require high fixed investments and working capital due to their seasonal characteristics, demand fluctuations, high labor turnover rate, the necessity to consume the products produced and their inability to be stocked. Due to the aforementioned characteristics, effective working capital management is important in tourism enterprises. A research has been carried out for tourism enterprises in order to determine the working capital requirements of the enterprises operating in the tourism sector and the costs specific to the service sector. In the research, a questionnaire consisting of 41 questions was prepared and 45 companies operating in the tourism sector were answered and it was determined that the sector generally prepared its financial plans and followed it up-to-date, followed a balanced and situational working capital strategy and that the working capital requirement was largely financed from foreign sources. On the other hand, the high level of foreign resource utilization of enterprises creates disadvantages due to the flexibility of demand, which is the fragile side of the sector, and the demand being affected by the political and economic conjuncture. The fact that the sector prefers internal financing methods, keeping the profits in the company and increasing the capital will make the companies better in terms of optimum balance sheet structure and cash flow in the future.