Geç modern dönemde bireysel kimliklerin anlamsal ve işlevsel değişimi (Sosyal medya örneğinde)
Semantic and functional change of individual identities in late modern period (In the case of social media)
  1. Tez No: 598524
  2. Yazar: SANİYE VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Kimlik, en kısa ifadesiyle ve anlamıyla“kimsin(iz)?”sorusunun cevabı ile ilgilidir. Bir başka söyleyişle her kimlik bir tanımlamadır. Belirli bir düzlemde ve bağlamda anlam kazanmış olan bir özneyi tanımlamaktadır. Bu sebeple her nerede ve ne zaman bir kimlik söz konusu ediliyorsa esasen orada bir özneden bahsediliyordur. Kimlik, gerçekleştirdiği tanımlamayla doğrudan veya dolaylı olarak da bir özne inşa etmektedir. Bir başka yönüyle de her kimlik bir aidiyettir. Dolayısıyla bireyin kimliği, onun aynı zamanda kolektif adresidir. Kimlik, bireyin mensup olduğu toplumun, ulusun, bölgenin, kabilenin, cemaatin, ailenin izini taşıyan adrestir. Kimlikler bir yandan aynılığa öte yandan da farklılığa vurguda bulunurlar. Aynı olanı tanımlayabilmek için farklı olana, farklı olanı tanımlayabilmek için de aynı olana ihtiyaç vardır. Aynılık ve farklılık birbirlerini inşa ederler. Bu sebeple her kimlik“ya o, ya da bu”durumunu ifade eder. Bu yakın zamana kadar böyleydi. Ancak yaklaşık elli yıldır postmodern bir dünyadan bahsediliyor ve bu dünyada“ya o, ya da bu”durumu“hem o hem de bu”durumuna dönüşmüş bulunmaktadır. Kimlikler melezleşmiş, öznesini ayrıştırma işlevini büyük oranda terk etmiş durumdalar. Hatta büyük oranda sanallaşmış bulunuyorlar. Bunun hem oluşumunda ve hem de yaygınlaşmasında internet teknolojisi bağlamında anlam ve işlev üstlenen sosyal medyanın etkisi büyüktür. Bu araştırma tüm bu durum ve değişimleri ele almaktadır. Araştırmanın evren, Türkiye'deki gençlerdir (15-30 yaş grubu). Araştırmanın verileri, evreni temsil kabiliyetine sahip bir örneklem üzerinden anket ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklem tespitinde tabakalı örnekleme tekniği tercih edilmiştir. Örneklem grup 1506 kişiden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler, bu ilişkilerin gücü istatistiksel açıdan detaylı şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identity is related to the answer to the question“who are you?. In other words, each identity is a definition. It defines a subject that has gained meaning in a certain plane and context. For this reason, wherever and whenever an identity is concerned, there is essentially a subject mentioned. Identity constructs a subject directly or indirectly through its definition. In another aspect, each identity is a belonging. Therefore, the identity of the individual is also his / her common address. Identity is the address that carries the traces of the society, nation, region, tribe, community and family to which an individual belongs. In pre-modern / non-modern times, most of the identities, even almost all, were of a given nature. On the other hand, in modern times, identities created by efforts and preferences have become widespread. Identities emphasize sameness on the one hand, and difference on the other. There is a need for a different one to define the same, and the same for a different one. Sameness and difference build each other. Therefore, each identity refers to of ”either it or this“ state. That was until recently. However, a postmodern world has been discussed for nearly fifty years and in this world ”either it or this“ state has turned into ”both it and this" state. The identities have hybridized and largely abandoned the subject separation function. They are even largely virtualized. Social media, which assumes meaning and function in the context of internet technology, has a great impact on both its formation and spread. This research addresses all these situations and changes. The study population is young people in Turkey (15-30 age group). The data of the study was obtained through a survey with a sample capable of representing the universe. Stratified sampling technique was preferred for the determination of the sample. The sample group consisted of 1506 people. The data obtained were analyzed with SPSS program and the relationships between variables and the power of these relationships were evaluated in detail.