Kalkınmaya yönelik devleti politikalarının seçılmış ülke örnekleriyle analizi
The politics of developmental states: Analysis by selected countries
- Tez No: 598541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kalkınmacı devlet anlayışı, teorik bir zemin oluşturmasının yanı sıra özellikle Doğu ve Güney Asya'daki bazı ülkelerin spesifik bir zaman dilimindeki ekonomi politiği üzerine açıklamalar getirmektedir. Teorik inşa açısından, kalkınmacı devletlerin ana fikri, devletin kalkınma süreçlerinde önemli bir rol oynaması ve ekonomiye devlet müdahalesinin iktisadi büyümeyi desteklemesidir. Bu nedenle, ekonomik kalkınma konusunda piyasaya dayalı reform ve minimal devlet önermeleri olan neo-liberal anlayışa karşıdır. Kalkınmacı devletler, kalkınma ekonomisinde var olan neo-klasik fikir birliğine karşı bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Yaygın iktisadi modellerin bu tür unsurlarına sahip olmadan ve kurumsal yapının engellerine maruz kalmadan, kalkınmacı devletler, dünya genelinde etkileyici bir şekilde büyüme rekoru kırmışlardır. Bu çalışma, seçili dört ülke olan Japonya, Güney Kore, Mauritius ve Etiyopya‟nın kalkınmacı devlet yolunda ne gibi mesafe katettiklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın araştırma sorunsalına, ağırlıklı olarak araştırma metodolojisinin nitel analizi ile yaklaşılmıştır. Tez, buna ek olarak, çalışmada incelenen dört ülkenin başarısını vurgulayan ekonomik ve sosyal göstergelere ilişkin nicel olarak desteklenmiş ampirik verilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The concept of developmental state represents both the theoretical construction and the description given for the political economy of some countries especially in Eastern and Southern Asia within a specific period of time. In terms of theoretical construction, the central idea of developmental states is that state plays an important role in development processes, and state intervention in the economy leads to economic growth. Therefore, it is against the neoliberal understanding of economic development which is based on market oriented reforms and minimal state role in the economy. However, developmental state emerged as an alternative to an existing neoclassical consensus in development economics. And without having such elements of prevailing economic models and facing impediment from such institutions, developmental states in the world have registered an impressive economic growth records. This thesis aims to explore the developmental state trajectories of four selected countries namely; Japan, South Korea, Mauritius and Ethiopia. The research questions of this work are well approached by qualitative analysis of research methodology. The thesis has the additional merit of being quantitatively backed by empirical data on economic and social indicators that underscores the successes of four countries analyzed in this study.