Stadyumlarda uygun akustik ortamın oluşturulması bağlamında genel ilkelerin belirlenmesi
Determination of the principles for a comfortable soundscape inside stadiums
  1. Tez No: 598554
  2. Yazar: MERVE GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde futbol dünya üzerinde geniş kitlelerin takip ettiği, sadece bir spor dalı olmaktan öte bir çok insan için yaşam stillerini şekillendiren bir özne konumdadır. Günümüzde takım – taraftar ilişkisi amatörlüğün ötesine geçerek müşteri – takım ilişkisini almıştır. Bu sektör bazı uzmanlar tarafından özellikleri açısından endüstriye benzetilerek“futbol endüstrisi”olarak adlandırılmaktadır. Futbol kulüpleri taraftarını bir müşteri gözüyle görmekte ve bu sayede kendileri için çeşitli gelirler oluşturmaktadırlar. Bu gelirlerin en önemli unsurlarından birini stadyum gelirleri oluşturmaktadır. Stadyumlar; günümüz şartlarında takipçileri açısından futbol oynanan oyun alanı olmanın ötesine geçmiştir. Mimari formunun yanı sıra maç günü yaşatılmak istenen atmosfer ile birlikte futbol kulüpleri için prestij kaynağıdır. Bu nedenle yüksek maliyetlerle modern, kullanıcılarının ihtiyaçlarını gerek maç günü gerekse maç dışında karşılayabilecek özelliklerde stadyumlar inşa edilmektedir. Bu yüksek maliyetler göz önüne alındığında stadyumlarda kullanıcıların en büyük beklentilerinden birisi olan maç günü atmosferinin beklentileri yeterince karşılaması gerekmektedir. Bu tezin amacı stadyum kullanıcılarının stat atmosferi olarak nitelendirdikleri uygun akustik ortam koşullarının oluşturulması için gerekli olan tasarım kriterlerini belirlemektir. Bu çalışma yapılırken ilk önce futbol endüstrisinin tanımı yapılmış, uygun akustik ortam tanımlanmış, mevcut standartlar incelenerek nitelikleri belirlenmiştir. Belirlenen niteliklere bağlı olarak 3 boyutlu stadyum simülasyonları üzerinden akustik veriler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda mimari tasarım etkenlerinin akustik ortama direkT etki ettiği akustik simülasyonlar sonucu elde edilen verilerle anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays football is widely acclaimed in the world and for a lot of people, much more than a sports branch and also it is the main subject which shapes their lifestyles. At the present time, team – supporter relationship in the football goes beyond amateurism and takes customer – team relationship. Some authorities liken it to industry and they call it as“football industry”. Football clubs see their supporters as a costumer and they generate various income for themselves from their supporters. One of the most important element of these incomes is stadium income from match days and its other sections like offices, restaurant, museum etc. Today,“stadium”means more than a field, which is played football, for the followers. Stadiums bring prestige the football clubs with their architectural form and match day atmosphere in there. For this reason, stadiums, which are modern and supply with their users requirements in match days and daily life, are built with high costs. When these high costs are taken into account, match day atmosphere, which is one of the most important point for their users, must meet expectations. The aim of this thesis is to determine design criteria for the suitable acoustic environment in the stadiums which the supporters call it as a match day atmosphere. During doing this study, first of all football industry is explained, then suitable acoustic environment in the stadiums for all users is defined and currents standarts are examined and their qualifications are specified. Afterwards, acoustics datas are evaluated on three-dimentional stadiums simulations based on specified qualifications.