Canlılar ve enerji ilişkileri ünitesinin öğretiminde Eğitim Bilişim Ağı'nın öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of Education and Information Network on the academic success of students in teaching of living-energy relations unit
  1. Tez No: 598559
  2. Yazar: BURCU YAPICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN YOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Canlılar ve Enerji İlişkileri ünitesinin öğretiminde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini ve EBA'ya yönelik öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem ile düzenlenmiştir. Nicel verilerin elde edilmesinde yarı deneysel desen, nitel verilerin elde edilmesinde ise görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri Adıyaman ilinde Türkiye Petrolleri Ortaokulunda öğrenim gören 81 sekizinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise deney grubu öğrencilerinden 10 öğrenci ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, akademik başarı testi geliştirilmiş ve görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel bulgularına göre Canlılar ve Enerji İlişkileri ünitesinin öğretiminde EBA destekli yapılandırmacı yaklaşımın kullanıldığı deney grubu öğrencileri ile yapılandırmacı yaklaşımın kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin son test akademik başarı puanları arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Bu farkın deney grubu lehine olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgular sonucunda EBA kullanımının öğrencilerin canlılar ve enerji ilişkileri başarı testi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin EBA'ya ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu görülmüştür. Öğrencilerin EBA ile işlenen derste aktif katılım sağladıkları ve eğlenceli buldukları, ders dışında ise konu tekrarı yapmak için tercih ettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of using the Education Information Network (EBA) on the academic achievement of the students in the teaching of the Living-Energy Relations unit and to examine the students' opinions about EBA. In order to achieve the aims stated in the study, a mixed method, both quantitative and qualitative, was used. For the quantitive data, a semi-experimental design and for the qualitative data, interview technics were used. The sample of the study consists of 81 eighth grade students attending a secondary school in Adıyaman. As data collection tools, academic achievement test was developed and interview form was used. The obtained data was analyzed by using statistical program. According to the quantitative findings of the study, there was a significant difference between the academic success of the last test of the experimental students group with whom EBA supported constructivist teaching approach was used and the control students group with whom only the constructivist approach was used in the teaching of the Living and Energy Relations unit. It was concluded that this difference was in favor of the experimental group. As a result of these findings, it was seen that the use of EBA was effective on the achievement test of students' living and energy relations. In order to obtain the qualitative data of the study, 10 students from the experimental group were interviewed. According to the findings obtained from qualitative data, it was seen that the students have positive opinions about EBA. It was concluded that the students participated actively in the course when EBA was used and they found it enjoyable. They also preferred to use EBA in order to repeat the subject out-of-class.