Helyum-neon lazerlerde kullanılan alüminyum elektrotlar üzerinde oksit tabakası birikimi ve karakterizasyonu
Deposition and characterization of the oxide layer on aluminum electrodes used in helium-neon lasers
- Tez No: 598560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BERBEROĞLU, PROF. DR. AYDIN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde; Helyum-Neon lazerlerde kullanılan ve lazerin uzun ömürlü olmasında önemli rol oynayan parçalarından biri olan katodun tasarım, üretim ve HeNe lazeri ile doğrulma süreçleri anlatılmaktadır. Yüksek iletkenlik, işleme kolaylığı, kolay şekillendirilebilmesi ve düşük maliyeti nedenleriyle katot tasarımında alüminyum (tip alüminyum 1050 alaşımı) kullanılmıştır. Savurmalı döküm yöntemi ile şekillenen ham malzemeye, katotun geometrisi 5 eksenli torna kullanılarak oluşturulmuştur. Katot iç yüzeyinin oksit büyütme işleminde termal oksijen büyütme ve DC oksijen plazma yöntemi denenmiştir. Malzemenin amorf yapısının bozulmaması ve büyütülecek oksit katmanın homojen kalınlıkta olması nedeni ile nihai üründe DC oksijen plazma yöntemiyle oksit büyütülmüştür. Geçirimli elektron mikroskobu ve elipsometre kullanılarak yüzey karakterizasyonu yapılmıştır. 12 nm oksit kalınlığına sahip katot HeNe lazer üretim sürecinde kullanılmıştır. Alüminyum oksit tabakasının aşınmaya başladığı ve katottan sökülen alüminyum ve oksijen atomlarının lazer kazanç ortamına karışıp helyum ve neon kısmi basınçlarında azalmaya neden olmasından dolayı HeNe lazerinin akım ve gerilimi etkileme başlamadığı kullanım süresi ise yaklaşık olarak 4500 saate tekabül etmektedir. Çalışma kapsamında Türkiye'de ilk kez üretilen milli katot kullanılarak helyum-neon lazer üretimi yapılmıştır. Üretimi tamamlanan helyum-neon lazer 10000 saat boyunca test edilerek çalıştırılmıştır. Tasarlanan katotun endüstriyel bir ürün olarak HeNe lazerinde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; describes the design, production and validation processes of the cathode, which is one of the most important parts used in helium-neon lasers and plays an important role in the longevity of the laser. Aluminum (type aluminum 1050 alloy) is used in the cathode design due to its high conductivity, ease of processing, easy forming and low cost. The geometry of the cathode is formed by using 5 axis lathe to the raw material shaped by centrifugal casting method. In the oxidation process of cathode inner surface, thermal oxygen amplification and DC oxygen plasma method were tried. Due to the fact that the amorphous structure of the material is not disturbed and the oxide layer to be grown is of homogeneous thickness, the oxide is enlarged in the final product by DC oxygen plasma method. Surface characterization was performed by using electron microscopy and ellipsometer. Cathode HeNe laser with an oxide thickness of 12 nm was used in the manufacturing process. The lifetime of the HeNe laser does not start to affect current and voltage, since the aluminum oxide layer begins to erode and the aluminum and oxygen atoms removed from the cathode interfere with the laser gain environment causing a reduction in helium and neon partial pressures. Working under helium-neon laser production using first national cathode produced in Turkey are made. The produced helium-neon laser was tested and operated for 10000 hours. It has been shown that the designed cathode can be used in HeNe laser as an industrial product.