Lymantria dispar larvalarında testis farklılaşması (Lep.,Lymantriidae)
The testis differentiation in Lymantria dispar Larvae (Lep.,Lymantriidae)
- Tez No: 598558
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Lymantria dispar (L.)'ın (Lepidoptera, Lymantriidae) 3. 4. ve 5. evre larvalarının testis farklılaşması ışık ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. L. dispar'ın larva evrelerinde sahip olduğu bir çift testis, sindirim sisteminin altında, yağ dokusuna gömülü olarak bulunmaktadır. Fasulye veya böbrek şeklindeki her bir testis dört adet folikül içermektedir. Testis foliküllerinde çeşitli zonlarda (büyüme zonu, olgunlaşma zonu ve farklılaşma zonu) spermatogonyumlardan spermatazoaya doğru hücre farklılaşması görülmektedir. Çalışılan larva evrelerinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, larva evreleri arasındaki anatomik ve histolojik farklılıklar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the testicle differentiation of 3rd, 4th and 5th stage larvae of Lymantria dispar (L.) (Lepidoptera, Lymantriidae) has been examined through light and scanning electron microscope (SEM). The two testicles of L. dispar during larval stages are located below the digestive system buried in the adipose tissue. Each bean or kidney-shaped testicle contains four follicles. Cell differentiation is observed from spermatogonium to spermatozoa in various zones (development zone, maturation zone and differentiation zone) in testicle follicles. In line with the results obtained through the studied larval stages, anatomical and histological differences between larval stages have been put forth.