Servikal olgunlaşma ve doğumun uyarılmasında misoprostol (PGE1) ve dinoprostone (PGE2) uygulamalarının karşılaştırılması
A Comparison of misoprostol and prostaglandin E2 gel for preinduction cervical ripening and labor induction
  1. Tez No: 59856
  2. Yazar: HACER İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
73 ÖZET Giriş: Amacımız servikal yumuşama ve doğumun uyarılmasında intravaginal prostaglandin E1 Misoprostol (PGE2) ile prostaglandin E2 (Di- noprostone) jeli güvenli kullanım ve etkinlik açısından karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Uygun olmayan serviks ve doğumun uyarılma sı amacıyla 60 hastada intravaginal Misoprostol ya da intraservikal Dinop- rostone uygulamaları çalışıldı. Misoprostolun 50 /ugr tablet şekli vagen arka fornikse maksimum 6 doz olmak kaydıyla 3 saat aralıklar ile yerleşti rildi. Misoprostolun 25 ugr tableti maksimum doz 8 olmak kaydıyla 3 saat te bir vagen arka fornikse yerleştirildi. Prostaglandin E2 jel formu, 0.5 mg, maksimum 3 doz olmak kaydıyla 6 saat aralıkla endoservikal olarak yerleş tirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 60 hastanın, 20'sine Misoprostol 25 lig, 20'sine Misoprostol 50 ugr ve 20'sine Dinoprostone uygulandı.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY - A COMPARISON OF MISOPROSTOL AND PROSTAGLANDIN E2 GEL FOR PREINDUCTION CERVICAL RIPENING AND LABOR INDUCTION Objective: Our purpose was to compare the safety and efficacy of intravaginal Misoprostol versus intracervical Prostaglandin E2 (Dinoprostone) gel for preinduction cervical ripening and induction of labor. Material and Methods: Sixty patients with indications for induction of labor and unfavorable cervices were randomly assigned to receive either intravaginal Misoprostol 25-50 figr or intracervical Dinoprostone. Fifty microgram tablets of Misoprostol were placed in the posterior vaginal fornix every 3 hours for a maximum of six doses. Twenty-five micrograms of Misoprostol were placed in the posterior vaginal fornix every 3 hours with a potential maximum of eight doses. Prostaglandin E2 in gel form, 0.5 mg, was placed into the endocervix every 6 hours for a maximum of three doses. Results: Among 60 patients enrolled, 20 received Misoprostol 25 figr, 20 received Misoprostol 50 (igv and 20 received Dinoprostone. The average interval from start of induction to delivery was shorter in the Misoprostol 50 /igr group (501.0±147.7 minutes) than in the Misoprostol 25 figr group (625.7±131.0 minutes) and in the Dinoprostone group76 (892.0±251.4 minutes) (p< 0.0001). Oxytocin augmentation of labor occured more often in the Dinoprostone gorup (55.0%) than in the Misoprostol 25 jtfgr group (5%) and in the Misoprostol 50 /jgr group (10%) (p< 0.0002). There were no significant differences between routes of delivery. 8 of the Misoprostol 25 /jgr-treated patients (40%), 8 of the Misoprostol 50 /zgr-treated patients (40%) and 3 of the Dinoprostone-treated patients (10%) had cesarean deliveries.