Green building and energy efficiency application decisionsin sustainable project management
Sürdürülebilir proje yönetiminde yeşil binalar ve enerji verimliliği uygulama kararları
- Tez No: 598578
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasının geleneksel ana iticilerinden biri olan inşaat endüstrisi aynı zamanda enerji, kaynak tüketimi ve sera gazi emisyonları bakımından da çevreye en çok zararı veren endüstriler arasındadır. Her ne kadar geçtiğimiz son yirmi yılda bu zararları en aza indirgemek amacıyla yeşil bina ve sürdürü-lebilirlik uygulamalarini gelistrimek ve on plana çıkarmak için bir çok efor sarfedildiyse de inşaat endüstrisi, özellikle de gelişmekte olan marketlerde bu akıma ayak uydurmakta hala zorlanmaktadır. Bu nedenle akım değişikliği için atılacak adımlar sektörün aşması gereken ana zorluklar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı sürdürülebilir proje yönetimi açısından yeşil bina uygulamalarini hayata geçirme kararının projenin en geç hangi safhasında alınması gerektiğini ortaya çıkarmak ve alınması gereken kararları detaylica analiz ederek karar vericilere bu kararı takiben elde edilebilecek kazanımlar hakkında görünürlük kazan-dirmaktir. Gerekli veriler yeşil bina profesyonelleriyle yapılan bir anket ve Türkiye'de yer alan 3 adet hastane üzerinde yapılan vaka çalışmasıyla elde edilmiştir. Bu kararın yeni inşaatlar için olabilecek en erken safhada alınması tercihen en uygun olmakla beraber, elde edilecek kazanımlara etkisi bakımından en geç erken inşaat safhasında alınması gerekliliği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being traditionally one of the main drivers of social and economic development of a country, the construction industry is also a major contributor to the negative impacts on environment especially due to signifcant consumption of energy and resources over the lifecycle of a building and the associated green house gas emissions. Although a lot of efforts are put in place over the last two decades to develop and to promote green building practices and sustainability measures within the industry to minimize negative impacts, the industry is still facing difficulties to adapt to this paradigm shift, especially in emerging markets. Therefore actual steps towards ensuring such shift yet remains as a major challenge. Within this context, this study aims to identify the critical stage for taking the decision to implement green building practices during the construction of a project while analysing in detail related decisions in order to give more visiblity to the decision makers' with regards to the degree of green building practices achievable over the construction stages depending on the timing of the decision from a sustainable project mangement perspective. In order to collect the necessary data, a survey is conducted with green building professionals and a case study is performed on three hospital projects in Turkey. While preferably such decision should be given as early as possible in the process for new constructions, it was found that the latest stage to give such decisions is early construction stage, beyond which the efforts put in place have little influence on the outcomes.