Bir merkezi satınalma şirketinde personel taşıma hizmeti operasyon süreçlerinin dijital otomasyon yoluyla iyileştirilmesi
A central purchasing company improvement of personnel transportation operation processes by digital automation
- Tez No: 598596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AYDIN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Firmaların; müşterilerinin taleplerini karşılayabilmesi ve rakipleriyle mücadele edebilmesi için süreç yönetimi yaklaşımını benimsemesi gerekmektedir. Süreç iyileştirme ile düşük maliyetle, zamanında, verimli ve etkin çıktılar sağlanmaktadır. Hizmet sektörü kapsamındaki işlerde, süreçler genellikle insan odaklı çizilmektedir. Ancak insan odaklı süreç tasarımları, sürdürülebilirlikleri açısından oldukça risk doğurmaktadır. Personel taşıma hizmeti göz önünde bulundurulduğunda işi yapan firmaların süreçlerinin kalitesi, sahada işi gerçekleştiren kişilere göre, hizmet verilen lokasyonlar için farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, şirketlerin ihtiyaçlarını, oluşturduğu ölçek ekonomisi ile merkezi olarak satınalmasını yapan ve müşterilerine sağladığı maliyet avantajı ile birlikte süreçlerdeki uzmanlığını sunan bir merkezi satınalma şirketinin, müşterilerine alımını yaptığı ve hizmet süreçlerini yürüttüğü personel taşıma hizmetinin dijital otomasyona dayalı süreçlere dönüşümü üzerine çalışılmıştır. Firmanın personel taşıma hizmetine dair tedarikçiden başlayarak, müşteri ve yolculara kadar olan süreçlerinin analizleri çıkartılmıştır. Süreçlerde kişi inisiyatiflerinin yüksek olduğu ve maliyetlerin yönetilmesinde riskler doğduğu görülmüştür. Verimsizliklerin ve risklerin giderilmesi, iş gücünden kazanç sağlanması, merkezi olarak denetlenebilir sistemler kurulması amacıyla otomasyona dayalı, web tabanlı bir sistem kurularak süreçlerin buna bağlı baştan kurgulanmasına karar verilmiştir. Bu amaçla servis araçlarına GPS cihazları ve buna bağlı kart okutma sistemleri takılmıştır. Web arayüzlü bir uygulama geliştirilerek, tüm iş sürecini entegre bir sistem üzerinden yürütülecek şekilde kurgulanmıştır. Puantajların GPS cihazları üzerinden otomatik olarak sistemlere akması sağlanmıştır. Ayrıca son kullanıcılar olan servisleri kullanan personellerin kullanımı amacıyla sisteme entegre çalışan bir mobil uygulama devreye alınarak müşteri memnuniyetinin arttırılması sağlanmıştır. Dijital otomasyona dayalı sürecin devreye girmesiyle personel taşıma hizmetinde müşterilere sağlanan maliyet avantajının yanı sıra iş süreçlerinde de sağlanan avantajlar sebebiyle müşteri sadakatinin artması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Of Companies; in order to meet the demands of its customers and to combat its competitors, it must adopt the process management approach. Process improvement provides low-cost, timely, efficient and efficient outputs. Service sector, processes are generally focused on people. Sustainability of designs leads to risk. Considering the personnel transportation service, the quality of processes of firms do the work varies according to the persons who perform the work in the field and locations where the service is provided. In this study, the transformation of personnel transportation services into digital automation processes, where a central purchasing company, which acquires the acquisitions of the companies by using the economies of scale it creates centrally, presents the expertise in business processes along with the cost advantage it provides to its customers, and conducts the service processes. The company's personnel transport service, starting from the supplier, the analysis of the processes up to the customer and passengers are extracted. It has been seen that the person initiatives are high in the processes and risks arise in managing the cost. Web-based applications were developed and GPS devices and card-reading systems were installed in the service vehicles. Progress has been provided to the system. The mobile application was developed for passengers and the satisfaction was increased. As a result of the introduction of the digital automation process, customer loyalty was increased due to the cost advantage provided to the customers in the personnel transportation service as well as the advantages provided in the business processes.