Değişik uyarıların denge sistemi üzerine olan etkilerinin bilgisayarlı dinamik posturografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different stimuli on the balance system with computerized dynamic posturography
- Tez No: 598595
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUTLUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Değişik Uyarıların Denge Sistemi Üzerine Olan Etkilerinin Bilgisayarlı Dinamik Posturografi İle Değerlendirilmesi Denge, organizmanın statik ve dinamik olarak uyum içinde çalıştığını anlatmak için kullanılan bir tabirdir. Denge sistemi; 3 temel yapıdan aldığı duyusal verileri işlemlemekte ve motor yanıtlar halinde organize etmektedir. Bu süreç içerisinde vestibüler çekirdekler pekçok kortikal yapıdan uyarılar almaktadır. Bilgisayarlı Dinamik Posturografi test bataryası bireylerde bu duyusal veri kullanımını ve denge sisteminin değişik durumlarda işleyişi hakkında bilgi veren bir sistemdir. Bu çalışmanın amacı, genç ve sağlıklı bireylerde ikili görevler verilerek değişik uyaranlara karşı denge sisteminde özellikle santral organizasyonda ortaya çıkan değişimlerin ortaya konulmasını sağlamaktır. Bu amaçla çalışma kapsamında 1 kontrol grubu olmak üzere 5 grup içinde 51 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında gruplara dikkate yönelik olarak geriye sayma, serebellar fonksiyonlara yönelik olarak supinasyon pronasyon, ve sesin etkilerine yönelik olarak müzik ve gürültü dinletilme görevleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balance defines the static and dynamic equlibrium of an organisym working in harmony. The balance system processes sensory data from 3 basic structures and organizes them to motor responses. The vestibular nuxlei receive stimuli from many cortical structures during this process. The use of this sensory data in individuals and functioning of the balance system in different situations are tested with the Computerized Dynamic Posturograhy test battery. The aim of this study is to define the changes in the balance system, especially the central system organization, providing dual tasks to young and healthy adult individuals. For this purpose, 51 people in 5 groups including 1 control group were included in the study. Within the scope of the study, the groups were given the tasks of counting down, supination pronation for the cerebellar fınctions, and listening to music and noise for the effects of sound.