Radyoterapide kullanılan lineer hızlandırıcı cihazların gözetimli alandaki ortam dozlarının termolüminesans dozimetre ile ölçülmesi
Determination of ambient dose measurement using tld in observed areas of linear accelerators
- Tez No: 598597
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜNÇ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Radyoterapi merkezlerinde kullanılan lineer hızlandırıcı cihazlarının bulunduğu tedavi ünitesindeki, zırhlı kapı ve kumanda odasının dışından 2 farklı noktada TLD-100 dozimetre ile ortam radyasyon miktarı ölçülmüştür. Ölçümler her bir tedavi ünitesi için 5 iş günü tekrarlanılmıştır, ilaveten 5 iş günü boyunca toplam ortam radyasyon dozunun tespiti için aynı noktalara 2'şer adet TLD-100 dozimetre de haftalık ortam doz tayini için yerleştirilmiştir. Her bir noktada ölçüm yapabilmek için 3'er adet TLD-100 dozimetre kullanılmış ve ölçüm sonuçları ortalama doz olarak tespit edilmiştir. Haftalık yapılan ölçümler her tedavi ünitesi için toplamda 4 hafta olacak şekilde tekrarlanılmıştır. Ortam radyasyon doz ölçümleri 5 farklı radyoterapi ünitesinde gerçekleştirilmiştir. TLD-100 dozimetreler zırhlı kapı ve kumanda odasında günlük 7 saat bekletilmiştir. NCRP-151 ve IAEA-SRS 47 raporlarına göre ölçüm alınan lineer hızlandırıcı cihazlar için teorik zırhlama hesaplamaları yapılıp, hesaplamalar sonucunda da ortam radyasyon miktarının Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun belirlediği doz sınır değerlerinden; halk için yıllık 1mSv, radyasyon personeli için ise yıllık 20mSv olan sınır değerlerine göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The amount of ambient radiation dose was measured by TLD-100 dosimeter at 2 different points outside the door and control room in radiotherapy unit. Measurements were repeated for 5 working days for each treatment unit. In addition, 2 additional TLD-100 dosimeters were placed at the same points for detection of the total leakage radiation dose for 5 working days. Three TLD-100 dosimeters were used to measure at the same point. Measurement results were determined as the average dose. Weekly measurements were repeated for a total of 4 weeks for each treatment unit. Leak radiation dose measurements were performed in 5 different centers. TLD-100 dosimeters were kept in doors and control rooms for 7 hours daily. According to the NCRP-151 and IAEA-SRS 47 reports, theoretical armor calculations were made for the linear accelerator devices, and as a result of these calculations, the amount of ambient radiation was determined based on dose limit determined by IAEA which is 1 mSv for public and 20 mSv for personnel.