Kalça ve diz artroplastisi geçiren hastalarda uyku kalitesinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the sleep quality and affecting factors in patients undergoing hip and knee arthroplasty
- Tez No: 598598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma kalça ve diz artroplastisi geçiren hastalarda uyku kalitesinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi'nde 1 Nisan 2018-15 Nisan 2019 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde kalça veya diz artroplastisi geçiren 150 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Uykuyu Değerlendirme Formu'' ve ”Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'' ile toplanmıştır. Veriler hastaların kliniğe kabulünde, ameliyat sonrası kendileriyle yüz yüze görüşerek ve ameliyatın 2. ve 4. haftalarında telefonla görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum), Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon, Mc Nemar testleri ile Spearmann korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların çoğunluğu (%59,3) 65 yaş ve üzeri, evli (%74.0) ve kadındır (%71,3). Hastaların %72,7'sine diz artroplastisi, %27,3'üne kalça artroplastisi ameliyatı yapılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %54,7'sinin evde uyku sorunu olduğu ve %96,3'ünün uyandığında kendini dinlenmiş hissetmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive manner for the purpose of identifying the sleep quality and affecting factors in patients undergoing hip and knee arthroplasty. The research was carried out with 150 patients undergoing hip and knee arthroplasty in Orthopedics and Traumatology Clinic between the dates of 1 April 2018 and 15 April 2019 in Karadeniz Ereğli Public Hospital. The research data was collected through“Patient Information Form”,“Sleep Evaluation Form”and“Pittsburgh Sleep Quality Index”. Data was collected by interviewing with the patients during their admission to the clinic and after the surgery via face to face interview and on 2nd and 4th weeks by phone. Descriptive statistics (average, standard deviation, median, minimum, maximum), Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon, Mc Nemar tests and the Spearmann correlation coefficient were used for data evaluation. The majority of the patients participated the research are over 65 age (59.3%), married (74.0%) and woman (71,3%). Knee arthroplasty was performed in 72.7% of the patients and hip arthroplasty was performed in 27.3% of the patients. It was identified that 54.7% of the patients participated the study have sleep disorder at home and 96.3% of them do not feel themselves rested after waking up.