Akciğer kanserli olgularda kitle ve lenf noduna ait F-18 FDG PET/BT ve diffüzyon ağırlıklı MRG parametreleri arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Assessment of correlation between F18-FDG pet/CT anddiffusion mri parameters of mass and regi̇onal lymph nodei̇n pati̇ents wi̇th lung cancer
- Tez No: 598612
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SAVAŞ, DR. CAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Akciğer kanserleri;Difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemede (DA-MRG) difüzyon kısıtlanmasına ve pozitron emisyon tomografide (PET/BT) artmış FDG tutulumuna neden olabilmektedir.Çalışmamızda akciğer kanserlerinde PET/BT ve DA-MRG bulgularının birbirleri ile ilişkisi ve evreleme etkinliği araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Kasım 2017 ve Mart 2019 tarihleri arasında 1.5 Tesla Amira Siemens MR ve PET/BT Siemens cihazında onam formu imzalatılmış ve bilgilendirilmiş 34 akciğer maligniteli olguya ait ;kitle ve lenf nodları LEONARDO,SYNGO,SECTRA ve GE iş istasyonları kullanılarak retrospektif olarak değerlendirilip parametre ölçümleri yapılmıştır.Ayrıca olguların yaş,cinsiyet,sigara öyküsü,operasyon öyküsü,metastaz varlığı,kitle boyutu ve lenfadenopati boyutu,patolojik materyal örneklemeleri ve sonuçları,HU değeri ve SI değeri,amfizem oranı gibi bilgileri kaydedilmiştir.Evreleme amacıyla elde olundan görüntülerdeki ölçülen değerler SPSS 23.0 programı kullanılarak Spearman korelasyon testi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Araştırmaya 34 hasta katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 64,95 ± 7,31'dir. Katılımcıların %97,1'i erkektir. Hastaların 21'inde (%61,7) lenfadenopati,15'inde (%44,1) ise sistemik metastaz vardır. Kitleye ait PET metabolik parametreler ve ADC değerleri arasında İstatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmasa da bu her iki gruba ait parametreler arasında negatif korelasyon mevcut idi.Kabul edilebilir düzeydeki sonuçlar TLG ile ADCmaks arasında (r= -0,311 (0,20- 0,40) ve p=0,057 (p>0,05))bulunmuştur.Yakın bir değere sahip diğer ikili ise SUVmaks ile ADCmin arasında benzer (r= -0,281 (0,21-0,40) ve p=0,088 (p>0,05)) olarak bulunmuştur.Ayrıca matematiksel olarak beklenmesi muhtemel en yüksek oran ise MTV ve TLG arasında (r=0,935 ve p=0) çıkmıştır(TLG=MTV x SUVort).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Lung cancer may cause a decreased apparent diffusion coefficient (ADC) on diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW MRI) and an increased standardized uptake value (SUV) on fluorodeoxyglucose (FDG) positron emission tomography (PET/CT). In our study, the relation between PET / CT and DW-MRI findings and staging efficiency in lung cancers were investigated. MATERIAL AND METHODS: İn our study,this retrospective analysis of DW MRI and FDG PET/CT data series included 34 lung cancer who were examined between November 2017 and March 2019.Patients had PET/CT and DW MRI imagings on 1.5 T Amira and Siemens. After ethical approval was obtained from institutional review board, we retrospective evaluated our record in order to find patients with lung cancer that have both PET/CT and MRI for metastasis screening. All of PET/CT and MRI parameters measurements were obtained using LEONARDO,SYNGO,SECTRA and GE workstation. Patients age, sex, smoking, surgery history, distant metastasis, mass size, lymphadenopathy size were analyzed. Statistical analysis was performed with statistical software SPSS 23.0. Spearman correlation test and Kruskal walliswere used for comparison. RESULTS 34 patients (97,1% men) were included the study. Patients mean age was 64.95±7.31.These patients' 44.1 percent(15) had distal metastasis and 61.7 percent(21) had mediastinal/hylar lmphadenopathy. No statistically significant correlation was found between PET metabolic parameters and ADC values of lung cancer. However, there was a negative correlation between the parameters of both groups. Acceptable results were found between TLG and ADCmax (r = -0.311 (0.20-0.40) and p = 0.057 (p> 0.05).