Evre III küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda sağ kalımı etkileyen prognostik faktörler
Prognostic factors affecting survival in stage III non-small cell lung cancer patients
- Tez No: 388438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BALAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Akciger kanseri, kanser nedenli ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir ve tüm dünyada ciddi bir toplum sağlığı sorunu olmayı sürdürmektedir. Prognostik faktörlerin bilinmesi en iyi tedavi seçeneginin seçeneğinin belirlenmesinde ve hastaların daha iyi prognostik alt gruplara ayrılmasına yardımcı olur. Yöntem: Çalısmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında takip ve tedavi edilmiş olan, eşzamanlı kemoradyoterapi almış evre 3 küçük hücre dışı akciğer kanserli yaşları 41 ile 78 arasında 60 erkek (%92.3) ve 5 kadın (%7.7) olarak, ortanca yaşları 59 (±10.6) olan toplam 65 hasta dahil edildi. Bu hastaların dosya ve kayıtları retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı alan hastaların histopatolojisini incelediğimizde 25 (%38.5) hastada ADK, 33 hastada (%50.8) YEK saptandı. 7 hastada (%10.8) alt tip tayini yapılamadı (NOS). Hastaların evrelerini incelediğimizde 31 hasta (%47.7) evre 3A iken, 34 hasta (%52.3) evre 3B olarak saptandı. Ortanca 16.3 aylık (% 95 güven aralığında, 1.2-137.5 ay) takip süresi sonunda hastaların 50'si (%76.9) ölü, 15'i (%23.1) sağ idi. Ölümü de progresyon kabul ettiğimizde, çalışmaya aldığımız 65 hastanın 55 tanesinde progesyon olduğu görüldü. Hastaların ortanca progesyonsuz sağkalım süresi (PFS) 8.8 ay (±1.3) (% 95 güven aralığında, 6.4-11.3 ay), ortanca genel sağkalım ise 18 ay (±3.2) (% 95 güven aralığında, 11.6-24.3 ay) bulundu. Sonuç: Sigara grupları, komorbiditesi olanlar ile olmayanlar, histoloji alt tipleri, evre 3A ile evre 3B, operasyon olanlar ile olmayanlar, KRT tamamlayıp tamamlamayanlar, VI kitle SUV max değerlerini > 15 ve < 15 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). 55 yaş ve altı ile 55 yaş üstü arasında, tedavi yanıtları grubları arasında, CRP 26 üstü ve altı arasında sağkalım farkı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background and aim: Lung cancer is one of the main causes of cancer mortality and a serious public health problem throughout the world and continues to be. Knowledge of prognostic factors in determining the choice of the best treatment options and helps patients better prognostic subdividing. Methods: The study includes patients who were followed and treated in the Gaziantep University School of Medicine and Kahramanmaras Sutcu imam University School of Medicine in the Medical Oncology department. Concurrent chemoradiotherapy have taken by the stage 3 non-small cell lung cancer patients. The patient population had a age rage from 41 to 78. Sixty men (92.3%) and 5 women (% 7.7) includes the trial. The median age was 59 (± 10.6) from the total of 65 patients. Files and records of these patients were studied retrospectively. Results: When we examine the histopathology of non-small cell lung cancer patients diagnosed 25 (38.5%) in patients with adenocarcinoma in 33 patients (50.8%) squamous cell carcinoma was detected. In 7 patients (10.8%) subtype determination could not be made (NOS). When we examine the stages of the patients, 31 patients (47.7%) were stage 3, whereas 34 patients (52.3%) were found to be stage 3B. Median 16.3 months (95% CI, 1.2-137.5 months) follow-up period. 50 patients (76.9%) dead, 15 (23.1%) were alive. If we accept the death progression, we found progession in 55 patients of 65 patients. Median progession free survival of the patients (PFS) was 8.8 months (± 1.3) (at 95% confidence interval, 6.4-11.3 months), and median overall survival was 18 months (± 3.2) (at 95% confidence interval, 11.6-24.3 months). VIII Conclusion: The groups in the smoking patients, patients with and without comorbidity, and histology subtype, stage 3A with stage 3B, patients with and without operations, CRT complete and non completed patients, mass SUV max values> 15 and 0.05). Survival, between patients over 55 years and under 55 years old of age, treatment response between the groups, difference between over and under 26 (mg/dL) C-Reactive Protein, the survival were statistically significant (p0.05).