Opere küçük hücre dışı akciğer kanserindeklinik, radyolojik ve patolojikparametrelerin sürviye etkisi
The effect of clinical, radiological and pathological parameters to survival on operated non-small cell lung cancer
- Tez No: 799810
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN PINAR YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. kliniğinde akciğer kanseri tanısı konularak 01 Kasım 2005 ve 31 Aralık 2009 tarihleri arasında komplet tümör rezeksiyonu yapılmış primer küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgular prospektif olarak kayıt edilmiş ve geriye dönük olarak taranarak prognoz ile ilişkili faktörler araştırılmıştır. Cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, sigara içme, son 3 ayda kilo kaybı, ailede veya hastanın kendisinde kanser hikayesi gibi özellikler ve biyokimyasal parametrelerden lökosit,hemoglobin, trombosit, glukoz, total kolesterol,trigliserit,ALP, LDH,albumin, total protein ve GGT ortalama değerleri ortalama ve hastalıksız sağkalımla ilişkili bulunmadı. Çalışmamızda Evre 3 vakalarda, performans durumu kötü olanlarda (ECOG 2), N 2 lenf nodu tutulumu olan olgularda, visseral plevra tutulumu varlığında sağkalımın anlamlı derecede daha kötü olduğu görüldü.Ayrıca pnömonektomide lobektomiye göre, alt lobektomide de üst lobektomiye göre daha kötü sağkalım sonuçları olduğunu gördük. Bunların aksine T durumu, tümörün histolojik tipi, lenfatik damara invazyonu, kan damarı invazyonu, perinöral invazyon ve histolojik grade ile sağkalım arasında bir ilişki saptamadık.
Özet (Çeviri)
In our study, patients with primary non-small cell lung cancer who were diagnosed with lung cancer in the 3rd clinic of Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital and underwent complete tumor resection between 01 November 2005 and 31 December 2009 were prospectively recorded and retrospectively scanned to correlate with prognostic factors. Features such as gender, age, body mass index, smoking, weight loss in the last 3 months, cancer history in the family or the patient himself, and biochemical parameters such as leukocytes, hemoglobin, platelets, glucose, total cholesterol, triglycerides, ALP, LDH, albumin, total protein and GGT mean values were not associated with mean and disease-free survival. In our study, survival was found to be significantly worse in Stage 3 cases, in patients with poor performance status (ECOG 2), in cases with N 2 lymph node involvement, and in the presence of visceral pleura involvement. We also found that pneumonectomy had worse survival results than lobectomy and lower lobectomy compared to upper lobectomy. Contrary to these, we did not detect a relationship between survival with T status, histological type of tumor, lymphatic vessel invasion, blood vessel invasion, perineural invasion and histological grade.