Parkinson hastalığında derin beyin stimülasyonu uygulanan hastalarda impedans değerinin klinik düzelme ile ilişkisi
The relation between the impedance value and clinical improvement in parkinson's disease patients with deep brain stimulation
- Tez No: 598637
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN CENK 87
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) kronik nörodejeneratif ve özürleyici bir hastalıktır. İleri evre PH tedavisinde derin beyin stimülasyonu (DBS) önemli bir tedavi alternatifi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı subtalamik çekirdek (STN) DBS uygulanan hastalarda impedans değerinin klinik düzelme ile ilişkisini değerlendirmek ve ortamda dopamin varlığının impedans üzerinde etkisinin olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışmaya PH tanısı olan ve STN DBS tedavisi alan, Minimental durum muayenesinden (MMDM) 26 üzerinde puan alan, üç aydan daha uzun süredir DBS tedavisi uygulanan ve implantabl pulse jeneratörünün (İPJ) çalışmanın bir basamağında kapatılmasını kabul eden toplam 24 hasta dahil edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında hastalar gece boyu dopaminerjik tedavilerini almamış, sabah off durumunda İPJ açık iken Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği (BPHDÖ) motor bölümü ile değerlendirilmiş ve impedansları ölçülmüştür. İkinci aşamada İPJ kapatılmış ve off döneminde iken BPHDÖ motor bölümü ile değerlendirilmiş, sonrasında elektrot impedansları ve 0,3 v uyarı verilerek terapi impedansları ölçülmüştür. Son aşamada İPJ açılarak hastalara dopaminerjik tedavileri (kullandıkları dozda hızlı etkili levodopa içeren preparat) verilmiş, en iyi hissettiklerini söyledikleri durumda BPHDÖ motor bölüm değerlendirilerek impedansları ölçülmüştür. Hastaların klinik düzelme miktarı olarak pil açık ve kapalı ilaçsız durumdaki BPHDÖ motor bölümleri arasındaki matematiksel fark alınmıştır. Hastaların klinik düzelme miktarları ile hem terapi hem de elektrot impedansları arasında ilişki bulunamamıştır. Başka bir deyişle impedansı yüksek olan hastalar daha az iyileşmemektedir. Hastaların İPJ açık ilaç etkisinde ve değilken impedans değerleri arasında fark görülmemiştir. Yani impedans ölçümlerinin ilaç etkisinde veya değilken yapılması ölçüm sonuçlarını etkilememektedir. Çalışma sırasında elde edilen verilerde kadınların terapi impedans değerlerinin erkeklerin terapi impedans değerlerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca antipsikotik kullanan hastaların kullanmayan hastalara göre terapi impedanslarıının daha düşük olduğu, levodopa + karbidopa + entekapon kullanan ve dopamin agonisti kullanan hastalarda terapi impedansının daha yüksek olduğu görülmüştür. İlaç kullanan ve kullanmayan hasta gruplarının hastalık süreleri ve cerrahi süreleri arasında fark yoktur. Bu sonuçların doğrulanması için ilaç kullanan ve kullanmayan hastaların impedanslarını karşılaştırmaya yönelik dizayn edilmiş, kontrollü ve daha geniş katılımlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Yine kadın ve erkek hastaların impedanslarını karşılaştırmak için tasarlanmış geniş katılımlı çalışmalar ile sonuçlarımızın doğrulanmaya ihtiyacı vardır. Sonuç olarak hem terapi hem de elektrot impedansları iyileşme miktarlarını etkilemediği ve ortamda dopamin bulunmasının impedanslar üzerine etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is a chronic, neurodegenerative, and debilitating disease. Deep brain stimulation (DBS) is used as an alternative treatment in advanced PD. The aim of this study is to analyze the relationship between impedance value and clinical improvement in patients with subthalamic nucleus (STN) DBS and to understand if dopamine existence in the environment affects the impedance. There are twenty-four patients involved in this study who have diagnoses of PD, are getting treatment of STN DBS, have a score of 26 or more on the mini-mental status exam (MMSE), and agreed to have their internal pulse generator turned off at a step of the study. At the first step of the study, the patients' did not get their dopaminergic treatment and in the morning when they were in off status, and Implantable Pulse Generators (IPG) was on, patients were assessed by the motor part of Movement Disorder Society's' Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) and impedances were measured. At the second step of the study, IPGs were turned off, and while patients were in off status, they were assessed by the motor part of the UPDRS and electrode impedances, and therapy impedances with 0.3 mv stimulus were measured. At the last step, while IPGs were on, the patients were given their dopaminergic treatments (fast-acting levodopa was given in their regular treatment doses), and then they were assessed with the motor part of UPDRS, and their impedances were measured when the patients feel themselves the best just after the treatments. The quantitative differences of assessment of the patients with motor part of UPDRS without dopaminergic therapy while IPGs were on vs. off, were taken as the measure of clinical improvement. There was no correlation between the clinical improvements of the patients and the electrode impedances. In other words, patients with high impedance did not show less improvement. There were no differences in the impedances when the patients were or were not under the effect of dopaminergic treatment while IPGs were on. That is to say; the impedances do not change if the patients are on the treatment or not. The study shows that the therapy impedance measurements of women are higher than men. The patients that are on antipsychotic treatment have lower therapy impedances. The patients that are taking levodopa+carbidopa+ entacapone and the patients that are taking dopamine agonists have higher therapy impedance. There were no significant differences in disease duration and the duration of DBS usage among patients who take medication and who don't take medication. Further controlled studies with more patients with and without medication treatment, need to be done to compare patient's impedances and confirm these results. Again, further studies need to be designed with larger samples to compare female and male patients' impedances. As a result, both therapy and electrode impedances did not affect the clinical improvement, and the existence of dopamine in the environment did not affect the impedances.