Asistan hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımı konusunda bilgi ve tutumları
Information and attitudes of physician assistants about rational antibiotic USE
- Tez No: 598644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akılcı antibiyotik kullanımı ve tedavisi, komplikasyonların önlenmesinde, hastalıkların şiddetinin ve süresinin azaltılmasında insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma, akılcı antibiyotik kullanımı konusunda asistan hekimlerin bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dâhili ve Cerrahi Bölümlerde görevli olan asistan hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımı konusunda bilgi ve tutumlarını ölçmeye yönelik uygulanan ankette birinci bölüm sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde ise asistan hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımı konusundaki bilgi ve tutumlarını belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Çalışmada 134 erkek 124 kadın toplamda 258 asistan hekim gönüllü olarak yer almıştır. Tüm katılımcılar isim belirtilmeden hazırlanmış anket sorularını cevaplamışlardır. Çalışmanın sonucunda asistan hekimlerin akılcı antibiyotik kullanımı konusunda bilgi ve tutumları ile ilgili değerlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rational use and treatment of antibiotics are of great importance for human health, namely in the preventing complications and reducing the severity and duration of diseases. The aim of this study was to evaluate the knowledge and attitudes of physician associates about rational antibiotic use. This study was carried out in Aydın Adnan Menderes University, Research and Application Hospital. The first part of this study includes a survey of the physician associates working in the Internal and Surgical Departments of Aydın Adnan Menderes University, Research and Application Hospital, to measure their knowledge and attitudes about rational antibiotic use and to determine their socio-demographic characteristics. In the second part of the study are further questions to determine the knowledge and attitudes of physician associates about rational antibiotic use. A total of 258 assistant physicians, 134 males and 124 females, voluntarily participated in the study. All participants answered the questionnaires without anonymity. As a result of the study, the values and attitudes of physician associates regarding rational antibiotic use have been illuminated in a clear and thorough format.