Diyet içinde fruktoz verilmesinin sıçanlarda böbrek fonksiyon belirteçleri, glukoz taşıyıcıları, insülin ve inflamasyon yolakları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects dietary fructose on renal function markers, glucose transporters, insulin and inflammation pathways in kidney of rats
- Tez No: 598650
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma kapsamında, diyet içinde yüksek fruktoz verilen sıçanların böbrek dokusunda: böbrek fonksiyon göstergeleri, glukoz taşıyıcıları, insülin sinyal yolu elemanı (IRS-1) ve inflamatuvar parametreler incelenmiştir. Bu çalışmada metabolik sendrom modeli, Wistar erkek sıçanlarda içme suyu içerisinde fruktoz (%20) verilmesi ile oluşturulmuştur. Böbrek fonksiyon göstergelerinden; üre, ürik asit, kreatinin ve total protein düzeyleri uygun kitler kullanılarak plazma ve böbrekte ölçülmüştür. Böbrek doku örneklerinde; SGLT2, GLUT5 ve IRS-1 protein düzeyleri Western Blot yöntemi ile belirlenmiştir. Plazma insülin düzeyleri ELISA kitleri kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak, sıçanların plazma ve böbrek doku örneklerinde inflamasyon göstergelerinden; TNF-α, IL-1β, IL-6 ve NFkB düzeyleri ELISA kitleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu ölçümler sonucunda, yüksek fruktoz grubunda: böbrek fonksiyon göstergelerinden plazma üre ve ürik asit düzeyinin değişmediği, fakat kreatinin düzeyinin arttığı saptanmıştır. Plazma insülin düzeyinin anlamlı bir şekilde arttığı saptanmıştır. Western Blot çalışmalarında, fruktoz grubunun böbrek doku örneklerinde; insülin sinyal yolağı ana elemanlarından IRS-1 protein miktarında belirgin bir düşüş olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, glukoz taşıyıcılarından SGLT2 düzeyinde artış gözlenirken, GLUT5 protein miktarında herhangi bir değişiklik olmadığı bulunmuştur. Plazmada ölçülen inflamasyon faktörlerinden TNF-α, IL-6 ve NFkB düzeylerinin değişmediği, fakat IL-1β ve IL-10 düzeyinin arttığı saptanmıştır. Böbrek dokusunda ölçtüğümüz inflamasyon faktörlerinden TNF-α, IL-1β, IL-6 ve NFkB düzeylerinin fruktoz grubunda istatistiki olarak anlamlı şekilde arttığı saptanmıştır. Bu bulgular, yüksek fruktoz diyetinin, böbrek fonksiyon göstergelerinden kreatinin ve inflamatuvar faktörleri artırarak insülin sinyal yolunu baskılayabileceğini göstermiştir. Ancak, bu değişiklikler GLUT5'in ekspresyon seviyesindeki değişiklik ile ilişkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of high-fructose feeding on kidney function indicators, glucose transporters, insülin signaling element (IRS-1) and inflammatory parameters in kidney of rats have been studied. In this study, a model of metabolic syndrome is induced by fructose given in drinking water (20%) in Wistar rats. Urea, uric acid, creatinine and total protein levels, which are renal function indicators, were measured in plasma and kidney using appropriate kits. Protein levels of SGLT2, GLUT5 and IRS-1 were determined by Western Blot method in kidney samples. Plasma insulin levels were determined using ELISA kits. In accordance with the purpose of the study, inflammatory markers, TNF-α, IL-1β, IL-6 and NFkB levels were determined in the plasma and kidney tissue samples of rats using ELISA kits. As a result of these measurements it was determined that renal function parameters; plasma urea and uric acid levels were not change, but creatinine level was increased. Plasma insülin level was found significantly increased. In Western blot studies, a significant decrease was determined in the amount of IRS-1 protein, which is a main component of the insülin signaling path way, in the kidney tissue of the high-fructose feding animals. However, it was determined that there was an increase in protein expression levels of glucose transporter, namely SGLT2 andt here was no change in protein expression levels of glucose transporter, namely GLUT5. It was determined that inflammatory parameters, TNF-α, IL-6 and NFκB levels measured in this study were not change; however IL-1β and IL-10 levels was increased in the plasma samples of high-fructose feding animals. On the other hand inflammatory factors, TNF-α, IL-1β, IL-6 and NFkB levels were found to be increased significantly in the kidney of fructose treated rats. These findings showed that the high-fructose diet suppressed the insülin signaling pathway by increasing inflammatory factors and creatinine which is a renal function indicator. However, these changes were not associated with the change of the expression level of GLUT5.