Gallik asit yüklü mikrokürelerin kolon kanseri üzerindeki etkileri
Effects of gallic acid loaded microspheres on colon cancer
- Tez No: 598651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Polifenoller her molekülde birden fazla fenol grubu taşıyan bileşikler olup sebze, meyve, kuru baklagiller, çay, kahve gibi birçok gıdada bulunur. Polifenoller kardiyovasküler, nörodejeneratif ve kanser gibi birçok hastalığa karşı olumlu etkilerinden dolayı büyük ilgi görmektedirler. Ayrıca polifenoller yüksek antioksidan özelliklerinden dolayı sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Polifenollerin tanenler grubunun bir üyesi olan gallik asit (3,4,5-trihidroksi-benzoik asit) (GA) güçlü bir antioksidandır. GA'nın birçok çalışmada çeşitli kanser hücreleri üzerinde sitotoksik etkisi kanıtlanmıştır. Bunlara ek olarak yara iyileşmesi, antiviral, antifungal, antibakteriyel, antimutajenik gibi birçok yararlı etkiye de sahiptir. Mikroküreler etken maddenin polimer matris içerisinde hapsedildiği, boyutları 1-1000 µm arasında değişen taşıyıcılardır. Etken maddenin hedef bölgeye ulaşması aşamasına kadar madde ve aktivite korunarak hedef bölgede kontrollü bir salım profili amaçlanır. Bu çalışmada GA, doğal bir polimer olan NaAlg ile su/yağ/su emülsiyon yöntemi kullanılarak GA/NaAlg oranı 1/1-1/8 arasında değişen formülasyonlarda mikroküreler oluşturulmuş ve çapraz bağlayıcı olarak CaCl2 kullanılmıştır. Elde edilen mikrokürelerin küre verimleri %15,55-80,27; tutuklama verimleri %11,26-72,64 arasında değişmektedir. Mikrokürelerin salım çalışmaları pH 7.4'te gerçekleştirilmiştir. Optimum mikroküre oluşturma şartları GA/NaAlg oranı 1/8 ve çapraz bağlama süresi 30 dk. olarak belirlenmiştir. Oluşturulan mikrokürelerin GA'yı tutukladığı ve kontrollü bir salım profili sergilediği görülmüştür. Mikrokürelerin karakterizasyonunda SEM, DSC, XRD, FTIR analizleri kullanılmıştır. Mikroküreler içindeki GA'nın antioksidan aktivitesini koruduğu DPPH metodu ile ve antikanser aktivite özelliğini koruduğu Caco-2 hücreleri üzerinde MTT analizi ile gösterilmiştir. Yardımcı ve tamamlayıcı tedavilerde kullanılma potansiyeli yüksek olan GA yüklü NaAlg mikroküreler ile ilgili gerekli diğer çalışmalarının yapılması insan sağlığı ve ülke ekonomimiz için oldukça önemli olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Polyphenols are compounds that contain more than one phenol group per molecule and are found in several foods. Polyphenols are of great interest due to their beneficial effects against many diseases such as cancer. In addition, polyphenols are of great importance for health due to their high antioxidant properties. Gallic acid (GA), which is a powerful antioxidant, has anticancer properties on various cancer cells. Microspheres are carriers varying in size from 1-1000 µm, where active substance is trapped in polymer matrix. Controlled release profile is aimed at target region by preserving loss of substance and activity until active substance reaches target region. In this study, GA containing microspheres were formed with NaAlg which is a natural polymer in formulations with GA/NaAlg ratio of 1/1-1/8 by using water/oil /water emulsion method, and CaCl2 was used as a crosslinker. Microsphere yields of obtained microspheres were 15,55-80,27%; arrest efficiencies ranged from 11,26-72,64%. Release studies of microspheres were performed at pH 7.4. Optimum microsphere forming conditions were determined as GA/NaAlg ratio 1/8, crosslinking time 30 min. Microspheres formed were found to arrest GA and exhibit a controlled release profile. Microspheres were characterized by SEM, DSC, XRD, FTIR analysis. It was demonstrated by DPPH method that GA retained antioxidant activity in microspheres and that retain anticancer activity by using MTT analysis on Caco-2 cells. It is considered that important to carry out other necessary studies on GA loaded NaAlg microspheres which have high potential to be used in adjunct and complementary therapies.